କେଶ ରଙ୍ଗ କରୁଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ

0

କେଶକୁ ସୁନ୍ଦର ଓ ଧଳା କେଶକୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ସଭିଏଁ କେଶକୁ ରଙ୍ଗ କରୁଛନ୍ତି। ବଜାରରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରଙ୍ଗ ମିଳୁଛି। ମାତ୍ର ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ବହୁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ। ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ….
ଏହି କେଶର ରଙ୍ଗରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ କ୍ଷତିକାରକ କ୍ୟାମିକାଲ୍‍ ଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ କ୍ୟାନସର ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ।
ଏଲର୍ଜୀ – ଏହା ଶରୀରର ଚର୍ମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଯାହା ଫଳରେ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦାଗ ହେବା ସହ ଏଲର୍ଜୀ ହୋଇ କୁଣ୍ଡାଇ ହୋଇଥାଏ।
ନିଶ୍ୱାସ ଓ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ଅସୁବିଧା – ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ବହୁ ସମୟରେ ନିଶ୍ୱାସ ଓ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ନେବାରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକତଃ ବୟସ ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ ଦେଖାଯାଏ।
ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ସମସ୍ୟା – ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆଖି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିଥାଏ। ଫଳରେ କମ୍‍ ବୟସରେ ଏବଂ ବୟସର ବୃଦ୍ଧିରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ। ଫଳରେ ବହୁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ରଙ୍ଗ ଲଗାଇବା ବେଳେ ଯଦି ଭୁଲ ବଶତଃ ସାମାନ୍ୟ ରଙ୍ଗ ଆଖିରେ ପଡ଼ିଯାଏ, ତେବେ ଆଖି ଜଳାପୋଡ଼ା ହୋଇଥାଏ।
ମୁହଁ ଉପରେ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ – ମୁହଁ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ। ମୁହଁର ରଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଆଖି ତଳ କଳା ହେବା, ମୁହଁ କୁଣ୍ଡାଇ ହେବା ଆଦି ହୋଇଥାଏ।

Comments
Loading...