ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ‘ଉଦୟପୁର’

ଯଦି ଆପଣ ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଝରଣା ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିବା ସହରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇପାରିବେ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ବହୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିବ ,ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ କମ ସମୟରେ ଅଧିକ ମଜାମସ୍ତି କରିପାରିବେ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି ମିଳିବା ସହ ସହ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ଝରଣାମାନଙ୍କ ସହର ହେଉଛି ଉଦୟପୁର। ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଏଠାରେ ଐତିହାସିକତା ମଧ୍ୟ ଭରି ରହିଛି। ତେଣୁ ଉଦୟପୁର ରାଜସ୍ଥାନର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ବେଶ ପରିଚିତ।
ଉଦୟପୁରରେ ଥିବା ରୟାଲ ହୋଟେଲ ସାରା ଦୁନିଆରେ ବେଶ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଏଠାକାର ଲେକ୍‍ ପ୍ଲେସର ଦୃଶ୍ୟ ମନରେ ରୋମାଞ୍ଚ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଏହି ଲେକ ପ୍ଲେସ ଜଗ ନିବାସ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା।
ଲେକ ପ୍ଲେସ ଏବେ ମହଲରୁ ସାହି ହୋଟେଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ଏହାର ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀ ଖୁବ ଉଚ୍ଚକୋଟରୀର ଅଟେ। ଛାତ ଓ ଅଗଣା ବେଶ ବିରାଟକାୟ ଅଟେ। ଜଟିଳ ଶିଳ୍ପ କଳାର ଏହା ଏକ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ଅଟେ। ନିକଟରେ ଥିବା ବଗିଚା ଓ ଆଖପାଖର ପରିବେଶ ବେଶ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଟେ। ଦେଶବିଦେଶରୁ ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଠାକୁ ସର୍ବଦା ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆସିଥାଆନ୍ତି। ଉଦୟପୁର ସିଟି ପ୍ଲେସ ପିଛୋଲା ଝରଣା ନିକଟରେ ରହିଛି। ଏହା ବିଶ୍ୱର ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ସ୍ଥାନ ଅଟେ।
ଗମନାଗମନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆପଣ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ରେଳରେ ଯାଇ ସେଠାରୁ ଘରୋଇଯାନରେ ଉଦୟପୁର ଯାଇପାରିବେ।