ବର୍ଷ ୨୦୨୦: ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି ଦେଶର ଅନେକ ବଡ ନେତା, ଆଉ ଛାଡିଯାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ସ୍ମୃତି

ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ମାନବ ଇତିହାସରେ ଏପରି ଦୁଃଖଦ ସ୍ମୃତି ଛାଡି ଯାଇଛି, ଯାହା ଭୁଲିବା କଷ୍ଟକର। ଭାରତର ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦୁନିଆରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଦେଶରେ ଅନେକ ବଡ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରମୁଖ ନେତାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଯେଉଁମାନେ ୨୦୨୦ରେ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି…. ବିଶେଷ ରିପୋର୍ଟ (ବୈଜୟନ୍ତୀ ନାୟକ)

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ ୮୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ଘଟିଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ 10 ରୁ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଆର୍ମି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ରେଫରାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୬୩ ମସିହାରେ ସେ କୋଲକାତାର ବିଦାନଗର କଲେଜରେ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନରେ ଅଧ୍ୟାପକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ୧୯୬୯ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ମିଡନାପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭି.କେ କୃଷ୍ଣ ମେନନଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଗୁଜୁରାଟର ୭୧ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ନଭେମ୍ବର ୨୫ରେ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ରେ ତାଙ୍କର କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ବାହାରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ରେ ଗୁରୁଗ୍ରାମର ମେଡାଣ୍ଟା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ୨୧ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୯ରେ ଗୁଜୁରାଟର ଭାରୁଚ ଜିଲ୍ଲାର ପିରାମନ ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ପ୍ରଥମେ ୨୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ୧୯୭୭ରୁ ୧୯୮୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନିଥର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଏବଂ ୧୯୯୩ରୁ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରିଥର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଥିଲେ। ସେ କଂଗ୍ରେସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ନିକଟତମ ଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମ ଭିଲାସ ପାସୱାନଙ୍କର ଅକ୍ଟୋବର ୮ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦେହାନ୍ତ ଘଟିଥିଲେ। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କ ୭୪ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ। କିଛି ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଏସ୍କର୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ରେ ରାମ ଭିଲାସ ପାସୱାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଅକ୍ଟୋବର ୨ରେ ହାର୍ଟ ସର୍ଜରୀ ହୋଇଥିଲେ। ପାସୱାନ୍ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଇନିଂସରେ ଦୁଇଥର ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ଜିତିବାର ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ପାସୱାନ ବିହାରର ଦଲିତ ରାଜନୀତିର ଏକ ବଡ଼ ଚେହେରା ଥିଲେ।

ଏନଡିଏର ଅଟଳ ବିହାର ସରକାରରେ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜସୱନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୭ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଆର୍ମି ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେ ଆଖି ବୁଜି ଥିଲେ।। ତାଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୨୫ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଆର୍ମି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ମଲ୍ଟି ଅଙ୍ଗ ଡିସଫଙ୍କସନ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା। ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଜସୱନ୍ତ ସିଂ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ମେଜର ପଦରେ ରହିଥିଲେ। ଅବସର ପରେ ସେ ୧୯୭୭ରେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ୧୯୮୦ ରେ ସେ ବିଜେପି ଗଠନରେ ଜଡିତ ଥିଲେ। ୧୯୯୯ରେ କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଜସୱନ୍ତ ସିଂ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଜସୱନ୍ତ ସିଂ ମହମ୍ମଦ ଅଲି ଜିନ୍ନାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ହେତୁ ବିଜେପି ତାଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲା। ପରେ ସେ ଦଳକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜସୱନ୍ତ ବିଜେପି ଟିକେଟ ନ ପାଇବାରୁ ଦଳ ଛାଡିଥିଲେ।

ଶିଳ୍ପପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ ସମାଜବାଦୀ ନେତା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅମର ସିଂଙ୍କ ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସେହି ଦିନ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖ ଥିଲା। ସେ ୨୭ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୫୬ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଲିଗଡରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଛଅ ମାସ ଧରି ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କିଡନୀ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିଲେ। ଅମର ସିଂ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ପରିବାରର ଅତି ନିକଟତର ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଫେବୃଆରୀରେ ଅମର ସିଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରରୁ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରରେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ଅଙ୍ଗଡି ୨୦୨୦ ମହାମାରୀ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୩ରେ ତାଙ୍କର ହୋଇଥିଲା। ୬୫ ବର୍ଷିୟ ଅଙ୍ଗାଡିଙ୍କ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ରେ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲା। ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଙ୍ଗାଦୀଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୪, ୨୦୦୯, ୨୦୧୪ ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ ସେ ଚାରିଥର କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବେଲଗାମ୍ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ସାଂସଦ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସୁରେଶ ଅଙ୍ଗଡି ମଧ୍ୟ ବେଲଗାମ୍ କୋପା ଗାଁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟପାଳ ୫୮ବର୍ଷିୟ ଲାଲଜୀ ଟଣ୍ଡନଙ୍କ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୧ରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ଏବଂ ଜ୍ୱର ହେତୁ ଲାଲଜୀ ଟଣ୍ଡନଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୧୧ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ମେଡାଣ୍ଟା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ୧୨ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୩୫ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୯ରେ ସେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢି ​​ଜିତିଥିଲେ। ସେ ୨ଥର କାଉନସିଲର, ଦୁଇ ଥର ଏମ୍‌ଏଲ୍‌ସି, ତାପରେ କ୍ରମାଗତ ତିନି ଥର ବିଧାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ସେ କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ସରକାରରେ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ୟୁପି ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ବିହାରର ରାଜ୍ୟପାଳ ହୋଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟପାଳ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆସାମର ତିନିଥର ତଥା ରାଜ୍ୟର ଦୀର୍ଘତମ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଥିବା ତରୁଣ ଗୋଗୋଇଙ୍କର ୨୩ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୮୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ନଭେମ୍ବର ରୁ ତରୁଣ ଗୋଗୋଇଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୯ରେ ତାଙ୍କୁ ଗୁଆହାଟି ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। କରୋନା କାରଣରୁ ଦୁଇ ମାସ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରହିବା ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ରେ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା। ତରୁଣ ଗୋଗୋଇ ୧୯୭୧ରେ ପ୍ରଥମ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ୧୯୮୫ରୁ ୧୯୯୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଥିଲେ। ସେ ପି.ଭି ନରସିଂହ ରାଓ ସରକାରରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ଛଅ ଥର ସାଂସଦ ଥିବା ଗୋଗୋଇ ଆସାମରେ ତିନିଥର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ। ସେ ୨୦୦୧ରୁ ୨୦୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୌଲାଶ ଯୋଶୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୯୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ଗମନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୧୪ ଜୁଲାଇ ୧୯୨୯ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଡିୱାସ୍ ଜିଲ୍ଲାର ହାଟପିପାଲିଆ ତହସିଲରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୧୯୬୨ରୁ ବାଗଲି ଆସନରୁ କ୍ରମାଗତ ୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିଲେ। ଯୋଶୀ ଭୋପାଳର ଦୁଇ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

Comments
Loading...