ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ : ଶରୀର ଓ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୭କୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ପାଳନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଜାଗୃତ କରିବା। ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ କେବଳ ଶାରୀରିକ ନୁହେଁ ବରଂ ମାନସିକ ସୁସ୍ଥତା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିପାଇଁ କିଛି ସରଳ ଉପାୟ ରହିଛି। ଜାଣନ୍ତୁ…..
ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କମ ସେ କମ ୩ଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଓ ପୃଷ୍ଟିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ରାତିରେ ସାଧାରଣ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ। ଖାଦ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫଳ, ପନିପରିବା, ଗୋଟା ଚାଉଳ , ପ୍ରୋଟିନ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ।
ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣରେ ଶୋଇବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଜରୁରୀ। ଯେଉଁମାନେ ରାତିରେ ଉତ୍ତମ ନିଦରେ ଶୁଅନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।
ଯଥେଷ୍ଟ ନିଦରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ। କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ହୋଇଥାଏ। ରାତିରେ କଫି କିମ୍ବା ଚା’ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।
ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କରେ କୁପ୍ରଭାପ ପଡିଥାଏ। ଯଥାସମ୍ଭବ ଖୁସିରେ ରୁହନ୍ତୁ।
ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ। ବିଶେଷ କରି ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ବ୍ୟାୟମ କରିବା ଉଚିତ। ଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ସର୍ବଦା ଭିଟାମିନ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ।

Comments
Loading...