କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପୁରୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା

ସମାଜ ପୋର୍ଟାଲ ଡେସ୍କ: ପୁରୀଠାରେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ପହଣ୍ଡି ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ଏବଂ ବଳଭଦ୍ର ଏବଂ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଆଜିର ଘୋଷଯାତ୍ରାରେ କେବଳ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ସେବାୟତ ଏବଂ ପୁଲିସ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଟାଣିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ରୀତିନୀତି ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ପରେ ମଇଲମ, ତଡପଲାଗି, ରୋଷହୋମ, ଆବାକାଶ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା ଆଦି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପହଣ୍ଡି ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ, ବଳଭଦ୍ର ଏବଂ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରା ସକାଳ ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ସିଂହଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରେ ଦଣ୍ଡାୟମାନ ରଥରେ ବିଜେ କରିବେ। ଛେରା ପହଁରା ରୀତିନୀତି ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ୩୦ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧୨ଟା ସୁଦ୍ଧା ରଥଟଣା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ରଥ ଯାତ୍ରା ସପକ୍ଷରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁରୀରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାର କୌଣସି ପଟୁ ପ୍ରବେଶ ନକରିବାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ପଚାଶ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। କେବଳ ମନୋନୀତ ସେବାୟତ ଏବଂ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥ ଟାଣିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବା ଏବଂ ନିଜକୁ ଏବଂ ନିଜ ପରିବାରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ପୁରୀ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ କରିଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ତାଳଧ୍ବଜ ରଥରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀବଳଭଦ୍ର ବିରାଜମାନ ହୋଇଛନ୍ତି।

Comments
Loading...