MEllora 950×100

ଆଜିଠୁ ଶୀତ ଅଧିବେଶନ

ଆସିବ ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ୍

ଭୁବ‌େ‌ନଶ୍ବର :  ଷୋଡ଼ଶ ବିଧାନସଭାର ଏକାଦଶ (ଶୀତକାଳୀନ) ଅଧିବେଶନ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ୩୩ଟି କାର୍ଯ୍ୟଦିବସ ଥିବା ଏହି ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ୍ ଉପରେ ବ୍ୟୟମଞ୍ଜୁରୀ ବିଲ ଡିସେମ୍ବର ୨ ତାରିଖରେ ପାରିତ କରାଯିବ। ଏହି ଦୀର୍ଘ ଅଧିବେଶନ‌େ‌ର ୬ଟି ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟଦିବସ ରହିଛି।
ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ମାମଲାରେ ବଡ଼ବଡ଼ିଆଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ନେଇ ଚଳିତ ଅଧିବେଶନ ସରଗରମ ହୋଇପାରେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖରେ ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ଏହାର ଝଲକ୍ ମଧ୍ୟ ଗୃହରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା- ଚଳିତ ଅଧିବେଶନକୁ କୋଭିଡ୍ କଟକଣାମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରେସ୍ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ବସି ରିପୋର୍ଟିଂ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ଗୃହ ଭିତରେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବସିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପୂର୍ବପରି ହେବ। ଅସୁସ୍ଥ ସଦସ୍ୟ ଆଭାସି ଜରିଆରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରିବେ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଦିବଂଗତ ସଦସ୍ୟ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂହ ବରିହା, ବିଷ୍ଣୁଚରଣ ସେଠୀ, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଲକ ବିହାରୀ ନାଏକ, ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟ କପିଲ ନାରାୟଣ ତିୱାରୀ, ଗୋପନାରାୟଣ ଦାସ, ଆଦିକନ୍ଦ ସେଠୀଙ୍କ ଅମର ଆତ୍ମାର ସଦଗତି ପାଇଁ ଗୃହରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ ହେବ। ଏହାସହ ଓଡ଼ିଶା ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା (ସଂଶୋଧନ) ବିଧେୟକ, ୨୦୨୨ର ବିଚାର ଓ ପାରିତ ନିମନ୍ତେ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ରହିଛି।

Comments are closed.