ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ପାଇଁ ନୂଆ ଦୀର୍ଘସୂତ୍ରୀ ଯୋଜନା, ସ୍ଥାନୀୟ ଜୀବଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ

ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦେଶରେ ଥିବା ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ୨୦୩୧ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂଆ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନଗୁଡ଼ିକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କରିବା ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ତଥା ଗୁଜୁରାଟର କେଭାଡିଆ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ଦୀର୍ଘସୂତ୍ରୀ ଯୋଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଆଜାଡି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଉତ୍ସବର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ୭୫ଟି ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ୭୫ଟି ପ୍ରଜାତିକୁ ନେଇ ଏକ ସଂକଳନ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚାରୋଟି ବର୍ଗରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ / କ୍ୟୁରେଟର, ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀ / ଶିକ୍ଷାବିତ୍, ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ରକ୍ଷକ / ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନର ଆଗ ଧାଡ଼ିର ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ମିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଦୀର୍ଘସୂତ୍ରୀ ଯୋଜନା ମୁତାବକ ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ପାଇଁ ଜୈବ ବିବିଧତାର ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତ ପୃଥିବୀର ଭୂମି କ୍ଷେତ୍ରର ମାତ୍ର ୨.୪% ଦଖଲ କରିଛି, ତଥାପି ୪୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ୯୧ ହଜାର ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରାଣୀ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ୨୦୧୧-୨୦୩୧ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନର ରୂପାନ୍ତର ପାଇଁ ଏକ ରଣନୀତି। ବିସ୍ତୃତ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ଓ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଏହି ୧୦ ବର୍ଷିଆ ଯୋଜନାର ରୂପରେଖ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ପାଇଁ ୧୦ଟି ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ଯାହାକୁ ୧୦ ବର୍ଷରେ ହାସଲ କରିବାକୁ ସମୟସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏଠିରେ ବିଲୁପ୍ତ ଦେଶୀ ପ୍ରଜାତିର ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତି ସଂରକ୍ଷଣକୁ ଦୃଢ କରିବା, ପଶୁ କଲ୍ୟାଣକୁ, ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ପଶୁମାନଙ୍କ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଏହି ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦର ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନଗୁଡ଼ିକୁ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ପ୍ରଜାତି ଭାବରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଅନେକ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଏବଂ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କେନ୍ଦ୍ର ଅଛି ଯାହା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ଓ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅହରହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

Comments
Loading...