ଜାନୁଆରୀ ୧୩ରୁ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ଟୀକାକରଣ

ଦେଶରେ ଦୁଇଟି ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଏବଂ ସାରା ଦେଶରେ ଏଥିପାଇଁ ଡ୍ରାଏ ରନ ସଫଳତାର ସହ ଶେଷ ହୋଇଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ୧୩ରୁ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆଜି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୧୩ରେ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇପାରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବୈଦୁତିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ। ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଟୀକା ନେବା ତାରିଖ, ସମୟ, ସ୍ଥାନ ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟୀକା ନେବାର ସମୟ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଚାରୋଟି ପ୍ରମୁଖ ଟିକା ଷ୍ଟୋର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଯାହାର ନାମ ଜିଏମଏସଡ଼ି ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ଷ୍ଟୋରଗୁଡିକ କରନାଲ, ମୁମ୍ବାଇ, ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏଥିସହ ଦେଶରେ ୩୭ଟି ଟିକା ଷ୍ଟୋର ରହିଛି। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଟିକା ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇପାରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଟିକା ରଖାଯିବ, ସେଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ଟ୍ରାକର ଉପରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଉପାୟରେ ନଜର ରଖାଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏକ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଆମ ଦେଶରେ ଏପରି ସୁବିଧା ଅଛି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲାର ମାତ୍ର ୪ ପ୍ରତିଶତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ମଧ୍ୟମ କିମ୍ବା ଭୟଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରୋଗୀମାନେ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ନିରୀକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ମୋଟ ମାମଲାର ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲାରେ ଅତି ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ବା ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଉଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଛି। ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିତରଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ପଡୁଥିବା ବୋଝ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଆଗ ଧାଡ଼ିର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ। କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ତଥ୍ୟ Co-WIN ବିତରଣ ପରିଚାଳନା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇସାରିଛି।

Comments
Loading...