MEllora 950×100

୪୧ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଲାଣି କରୋନାର ନୂତନ ଭୂତାଣୁ; ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦେଲା ଏମିତି ଚେତାବନୀ

ଲଣ୍ଡନ:  ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଲଣ୍ଡନ ଯିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ । ଏହି ଖବର ପଢ଼ିବା ପରେ ଆପଣ ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କ ଗସ୍ତ ବାତିଲ କରିପାରନ୍ତି । ଏଇଥିପାଇଁ ଯେ ବ୍ରିଟେନରେ ଦେଖା ଯାଇଥିବା କରୋନାର ନୂଆ ଭୂତାଣୁ ଅତି ତୀବ୍ର ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଚିହ୍ନଟ ହେବାର ମାତ୍ର ୩ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିଶ୍ବର ୪୧ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପି ସାରିଲାଣି । ଏହି ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ବ୍ରିଟେନ ଗସ୍ତ ନିମନ୍ତେ ଆଗ୍ରହୀ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ସେମାନଙ୍କର ଗସ୍ତ ତୁରନ୍ତ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିନେଇ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି ଓ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ନୂତନ ଭୂତାଣୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖୋଦ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଭାରତ ଗସ୍ତକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି । ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜନରାଜ୍ୟ ଦିବସରେ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ ଏହି ଗସ୍ତ ବାତିଲ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀ ଜନସନ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ଗସ୍ତ ବାତିଲ କରିଥିବାରୁ ଦୁଃଖପ୍ରକାଶ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନିଜ ଦେଶରୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଓ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ନିଜ ଦେଶକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ଯାତାୟତ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ରିଟେନ୍ କଟକଣା ଘୋଷଣା କରିଛି ।  କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବାଳୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକେଲ ଗୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଶୀଘ୍ର ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବୁ। ଦେଶକୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାରରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ଏହା ସହ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା ନ କରିବା ପାଇଁ ସେ ବ୍ରିଟେନ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ ଜଣାଇଛି ।

ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ନୂତନ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ପୁଣିଥରେ ଦେଶରେ ତାଲାବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଅନ୍ତତଃପକ୍ଷେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ତାଲାବନ୍ଦର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।  ଗୋଟିଏ ପଟେ ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏହାର ଆକ୍ରମଣର ପଦ୍ଧତି ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ। ଦେଶ ପାଇଁ ଏହା ଏକ କଷ୍ଟକର ସମୟ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲା ପକାଇବା ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ କେବଳ ଆବଶ୍ୟକ କାମରୁ ବିଦାୟ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।  ଲୋକମାନେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଆଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି, ଯଦି ସେମାନେ ଘରୁ କାମ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ତେବେ ସେମାନେ ଅଫିସକୁ ଯାଇପାରିବେ।  ତେବେ ସମସ୍ତ ଅନାବଶ୍ୟକ ଦୋକାନ, ସେଲୁନ, ସ୍ପା ଆଦି ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବ୍ରିଟେନରେ ଚିହ୍ନିତ ନୂଆ ପ୍ରକାର କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମାନବ କୋଷକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ । ଏହାର ଏନ୫୦୧ୱାି ନାମକ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ରହିଛି ଯାହା ଶରୀରର କୋଷକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।

Comments are closed.