ଲଦାଖକୁ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିବାରୁ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରି ଭୁଲ୍ ସ୍ୱୀକାର କଲା ‘ଟ୍ୱିଟର’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  ଲଦାଖକୁ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିବା ‘ଟ୍ୱିଟର’ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରି ନିଜର ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି। ଏଥିସହ, ମାଇକ୍ରୋ ବ୍ଲଗିଂ ସାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ଭୁଲ୍ ସଂଶୋଧନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି। ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ବିଲ୍ ସଂପର୍କୀୟ  ସଂସଦର ମିଳିତ କମିଟିର ମୁଖ୍ୟ ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଲଦାଖକୁ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯିବା ପରେ ଏହି ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଏହା ଲେହର ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀରରୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏଥିରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ‘ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ ଚାଇନା’ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଉପରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ଟ୍ୱିଟର ସିଇଓ ଜ୍ୟାକ୍ ଡର୍ଜିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ଜେପିସି ମୁଖ୍ୟ ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଟ୍ୱିଟରରୁ ଏକ ସତ୍ୟପାଠ  ପାଇଛୁ, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଲଦାଖର ଏକ ଅଂଶକୁ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ମିଥ୍ୟା ଜିଓଟ୍ୟାଗ୍ କରିବା ଭୁଲ୍ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଏହି ଭୁଲକୁ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ସଂଶୋଧନ କରିବୁ।

ସଂକ୍ରତି, ମାଇକ୍ରୋ ବ୍ଲଗିଂ ସାଇଟ୍ ଜେପିସିରେ ମୌଖିକ ଭାବରେ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଏକ ଲିଖିତ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ଏବଂ ଏକ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଛି। ଜେପିସି ଟ୍ୱିଟର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛି ଯେ ଏହା ଦେଶଦ୍ରୋହ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ।

ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୱିଟରର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ପ୍ୟାନେଲକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଭାରତର ଭାବନାକୁ ସମ୍ମାନ କରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କେବଳ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାର ବିଷୟ ନୁହେଁ, ଏହା ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତାର ବିଷୟ। ଲଦାଖଙ୍କୁ ଚୀନର ଅଂଶ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଇବା ଏକ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ସମାନ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସାତ ବର୍ଷର ଜେଲ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

Comments
Loading...