ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା କୃଷକଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ସାରା ଦେଶରେ ହେବ ବୈଠକ

ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ଚାଲିଥିବା ଶୀତ ଲହରୀ ମଧ୍ୟରେ କୃଷକମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତିନୋଟି କୃଷି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆଜି କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡିକ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରାଯିବ।

ପୂର୍ବ ଘୋଷଣା ମୁତାବକ ଆଜି ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା କରିବା ସମ୍ପର୍କରେ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଆପୋଷ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। କୃଷକ ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଜଣ କୃଷକ ନିଜ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଆୟୋଜିତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଁ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହିତ ଜଡିତ ହେବ।

ଆଜି ଦେଶର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା, ତହସିଲ ଏବଂ ଗ୍ରାମରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି କୃଷକ ନେତା ଗୁରୁନମ ସିଂ ଚଢୁନି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରାଯିବ। ଆଉ କିଛି ସମୟ ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଏହା ସହିତ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୃଷକ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଗଦେବେ ଏବଂ ୩ଟି କୃଷି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ ଭାବରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ୟୁନାଇଟେଡ୍ କିସାନ୍ ମୋର୍ଚା ମଧ୍ୟ ଏକ ପୋଷ୍ଟର ଜାରି କରିଛି। ଏଥିରେ କୃଷକଙ୍କ ଚିତ୍ର ରହିଛି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସିନ୍ଧୁ, ଟିକ୍ରି ଏବଂ ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ଧାରଣା ସ୍ଥଳୀରେ ମଧ୍ୟ ବୈଠକ ହେବ। ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାରେ ହେବ। କୃଷକ ସଂଗଠନର ନେତାମାନେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। କୃଷକମାନେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଭାଇମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିବେ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମନୋଭାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ବୈଠକ ଶେଷ ହେବା ପରେ ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାରେ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ କିସାନ୍ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ନେତାମାନଙ୍କର ଏକ ବୈଠକ ହେବ।

Comments
Loading...