ଏହି ପାଞ୍ଚ ଗାଁ ଯାହା ଅଜବ କାରଣ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ

ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ରୋଚକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଆମକୁ ଅଜଣା। କେଉଁ ଗାଁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ଓ କେତେକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏମତି କିଛି ଗ୍ରାମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାରଣ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ।

ନେପାଳର ହୋକସେ ଗ୍ରାମ ‘ଏକ କିଡନୀ ଓ୍ବାଲ ଗ୍ରାମ’ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କିଡନୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜୀବିତ। ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ କିଡନୀ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, କିଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମନେ ତାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେଇ କିଡନୀ ବିକିବା ପାଇଁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ କିଡନୀ ପୁଣି ବଢିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଗାଁର ନାମ ଏପରି ରଖାଯାଇଛି।

ରାସ୍ତା ନ ଥିବା ଗାଁ: ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଗିଥର୍ନ ଗାଁ ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ତଥା ଅଜବ କାରଣ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଗାଁରେ ଗୋଟିଏ ବି ରାସ୍ତା ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ, କେହି କାର କିମ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ଗାଁ ଜଳ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ଡଙ୍ଗା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଏହି ଗାଁକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି ।

କୁଙ୍ଗ-ଫୁ ଗାଁ: ଚାଇନାର ତିଆଁନଝୁ ଏକ ଗ୍ରାମ ଅଛି, ଯାହାକୁ ‘କୁଙ୍ଗ-ଫୁ ଗ୍ରାମ’ କୁହାଯାଏ। ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ହେତୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଏପରି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନାହାନ୍ତି ଯିଏ କୁଙ୍ଗଫୁ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ଗାଁ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଗାଁକୁ ଆସି କୁଙ୍ଗ ଫୁ ଶିଖନ୍ତି।

ନୀଳ ଗାଁ: ସ୍ପେନରେ, ଜୁଜାକର ନାମକ ଏକ ଗାଁ ଅଛି ଯାହା ସବୁ ନୀଳ। ଅର୍ଥାତ୍ ଏଠାରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଘର ନୀଳ। କୁହାଯାଏ ଯେ ୨୦୧୧ ରେ କିଛି ଲୋକ ୩ଡି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଗାଁର ସମସ୍ତ ଲୋକ ନିଜ ଘରକୁ ନୀଳ କରିଦେଲେ।

ଇଟାଲୀ ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହାର ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାମ ହେଉଛି ବିଗାନେଲା, ଯାହା ମିଲାନ ସହରର ଏକ ଗଭୀର ଉପତ୍ୟକା ତଳେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ଗ୍ରାମଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପତ୍ୟକା ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛି ଏବଂ ଏତେ ଗଭୀରରେ ରହିଛି ଯେ ଶୀତଦିନେ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଗାଁର କିଛି ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ଏବଂ ସ୍ଥପତିମାନେ ଏକ ବଡ଼ ଦର୍ପଣ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର କିରଣ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଗାଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପାଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗାଁର ନିଜର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅଛି।

Comments
Loading...