ଜଷ୍ଟିସ ଏସ୍.ମୂରଲୀଧରନ୍ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ୍.ମୂରଲୀଧରନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ସେହିପରି ଜଷ୍ଟିସ ହିମା କୋହଲିଙ୍କୁ ତେଲଙ୍ଗାନା ହାଇକୋର୍ଟ, ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୀବ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ମାଡ଼୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଧିବଦ୍ଧ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କଲେଜିୟମ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ୍.ମୂରଲୀଧରନ୍, ଜଷ୍ଟିସ ହିମା କୋହଲି ଓ ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୀବ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନାମ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ସୁପାରିସ କରିଥିଲା ।

 

ନିକଟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କଲେଜିୟମ ସରକାରଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟର ଚାରିଜଣ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଏବଂ କେତେକ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ଜଷ୍ଟିସ ମହେଶ୍ୱରୀଙ୍କୁ ଜଷ୍ଟିସ ଅରୁପ କୁମାର ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ନୂତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ସିକ୍କିମ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଜଷ୍ଟିସ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ନୂତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ହେବେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ବିଷୟରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାର ସପ୍ତାହେ ପରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ମହେଶ୍ୱରୀଙ୍କୁ ସିକ୍କିମ୍ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଏସସି କଲେଜିୟମ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା।

ତେଲଙ୍ଗାନା ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରାଘବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଚୌହ୍ବାଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି  ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ନୂତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ହେବେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ମହମ୍ମଦ ରଫିକ୍। ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ ମୁରଲିଧରଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ଉନ୍ନୀତ କରାଯାଇଛି। ଫେବୃଆରୀ ୨୬ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ଜଷ୍ଟିସ ମୁରଲୀଧରଙ୍କ  ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଏକ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

ଅପରପକ୍ଷରେ  ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ହିମା କୋହଲିଙ୍କୁ ତେଲେଙ୍ଗାନା ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ଉନ୍ନୀତ କରାଯାଇଛି। ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ପଙ୍କଜ ମିତଲଙ୍କୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ୟୁନିଅନ ଅଞ୍ଚଳର ସାଧାରଣ ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କରାଯାଇଛି।

କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜିବ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ଜଷ୍ଟିସ ସତୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମାଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଜୋମାଲିଆ ବାଗଚିଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଭାବରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରାଜେଶ ବିନ୍ଦଲଙ୍କୁ କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ ଯାଦବ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ଭିନୀତ କୋଥାରୀଙ୍କୁ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ପଠାଯାଇଥିବାବେଳେ ଜଷ୍ଟିସ ରବି ଆର ମଲିମାଥଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ବଦଳି କରାଯାଇଛି ।

Comments
Loading...