MEllora 950×100

ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଯିବା ଆସିବା ସୁବିଧା ପାଇଁ ଡିଏମଏଫ ଯୋଗାଇ ଦେଲା ବସ୍

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼/ରାଉରକେଲା: ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଯିବା ଆସିବା ସୁବିଧା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୫ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବସ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଆଜି ଏହି ମାଗଣା ବସ୍ ସେବାକୁ ବଣାଇଁ ବିଧାୟକ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ମୁଣ୍ଡା ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକର ୫ଟି ରୁଟ – ଗୋପନା-କୋଇଡ଼ା, ଟେନସା-କୋଇଡ଼ା, ପାଟମୁଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତରୁ କୋଇଡ଼ା, କଲମଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତରୁ କୋଇଡ଼ା ଏବଂ ରୁଗୁଡ଼ିରୁ କୋଇଡ଼ା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବସ୍ ଯିବା ଆସିବା କରିବ। କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମାଗଣାରେ ଏହି ବସ୍ ସେବା ପାଇପାରିବେ। ପ୍ରତିଦିନ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେବେ। ଏହି ୫ଟି ବସ୍ ଯୋଗାଇ ଦେବା ସହିତ ଏହାର ନିୟମିତ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଖଣିଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଡିଏମଏଫ) ଆବଶ୍ୟକ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି।

ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକରେ ମୋଟ ୧୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ରହିଛି। ଏହି ବ୍ଲକର ଅନେକ ଗାଁ ବଣ ପାହାଡ଼ଘେରା ହୋଇଥିବାରୁ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଭୌଗୋଳିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଥିବାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସ୍କୁଲ, କଲେଜକୁ ଯିବା ଆସିବା କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହିସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ସହିତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବସ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହି ୫ଟି ବସ ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ୧୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ। ଏହି ବସ୍ ସେବାର ଉଦଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବଣାଇଁ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହିତ କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ରୀନାରାଣୀ କୁମଦିଆଲ, ବିଡିଓ ପଲ୍ଲବୀ ରାଜ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ, ସମିତିସଭ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ମୁଣ୍ଡା ଉପସ୍ଥିତ ରହି ପ୍ରଶାସନର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। ଏହି ବସ୍ ସେବା ଦ୍ୱାରା ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଶେଷ ଭାବେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୫-ଟି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ୬୭ଟି ରୂପାନ୍ତରିତ ହାଇସ୍କୁଲର ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକର ୯ଟି ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ରହିଛି। ଏବେ ଏହି ବସ୍ ସେବା ଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସୁବିଧାରେ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଘରୁ ସ୍କୁଲକୁ ଯିବା ଆସିବା କରିପାରିବେ। ଏହି ବସ୍ ସେବା କୋଇଡ଼ା ବ୍ଲକରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଧିକ ସୁଦୃଢ଼ କରିବ। ବିଶେଷକରି ଅଧାରୁ ପଢ଼ା ପଢ଼ା ଛାଡ଼ୁଥିବା ଭଳି କୌଣସି ସମସ୍ୟା ରୋକିବାରେ ଏହି ବସ୍ ସେବ ସହାୟକ ହେବ। ପୂର୍ବରୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ୧୨ଟି ଓଡ଼ିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଯିବା ଆସିବା ପାଇଁ ଡିଏମଏଫ ତରଫରୁ ପ୍ରତି ସ୍କୁଲକୁ ୩ଟି କରି ମୋଟ ୩୬ଟି ବସ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଜିଲ୍ଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାକୁ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମଧ୍ୟ ବସ୍ ଯୋଗାଇ ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି।

Comments are closed.