୧୫୦ ଯବାନ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡ ବାତିଲ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ବିଜେପି ସାଂସଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରେଡ ଅଭ୍ୟାସ ସମୟରେ ୧୫୦ ସେନା ଯବାନ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରେଡ ବାତିଲ ହେଲେ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଭଲ ହେବ କାରଣ ବ୍ରେକ୍ସିଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡନ ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।


ଏହାପୂର୍ବରୁ, ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନା ଭୁତାଣୁର ନୂଆ ଧାରା ଜଣାପଡ଼ିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବ୍ରିଟେନରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ଦାବି କରିଥିଲେ। ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ନୂଆ ଧାରାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି କରିବା ଉଚିତ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଡଃ ଏସ. ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପରେ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରେ ବ୍ରିଟିଶ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଡୋମିନିକ୍ ରାବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଦେଶର ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣକୁ ଜନସନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ୍ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ରୂପାନ୍ତରିତ ଫର୍ମାଟରେ ପରେଡ ଦୂରତାକୁ ୮.୫ କିଲୋମିଟରରୁ ୩.୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ହ୍ରାସ କରାଯିବ। ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶେଷ ହେଉଥିବା ପରେଡ ଲାଲ କିଲ୍ଲାରେ ଶେଷ ହେବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟରେ ୧୪୪ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବଦଳରେ ୯୬ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ। ସାଧାରଣତଃ ୧୨ × ୧୨ ଧାଡି ଏବଂ ସ୍ତମ୍ଭ ବଦଳରେ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟଗୁଡିକର ଆକାର ୧୨ × ୮ରେ ସୀମିତ ରହିବ। ଦର୍ଶକମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁଯାୟୀ ବସିବେ ଏବଂ ସବୁବେଳେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ। ଏହି ବର୍ଷ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାରରୁ ୨୫ ହଜାରକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।

Comments
Loading...