ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ କିପରି ଆବିଷ୍କୃତ ହେଲା? କାହାଣୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଆପଣ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିଥିବେ, କାରଣ ଏହି ଦେଶର କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦଳ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପୁରା ଇତିହାସ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ଯେପରି – ଏହି ଦେଶ କିଏ ଏବଂ କେବେ ଆବିଷ୍କାର କଲା ?ଯଦିଓ ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦେଶ ୧୭୬୯ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟେନର କ୍ୟାପଟେନ୍ ଜେମ୍ସ କୁକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ ନୁହେଁ।

ୟୁରୋପୀୟ ଐତିହାସିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଜେମ୍ସ କୁକ୍ ପ୍ରଥମେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଟିରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମେ ୧୩ ଡିସେମ୍ବର ୧୬୪୨ ରେ ଡଚ୍ ନାବିକ ଆବେଲ ତସମାନ ଦେଖିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦେଶର ଆବିଷ୍କାରର କାହାଣୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ୍ କରୁଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଏହାର ଆବିଷ୍କାରର କାହାଣୀ ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଓରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏମାନେ ପଲିନେସିଆ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ବାସ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ଅଟନ୍ତି । ସେ ୧୨୫୦ ରୁ ୧୩୦୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦ ମଧ୍ୟରେ ରହିବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ । ମାଓରୀ ଲୋକମାନେ ଏହି ଦେଶକୁ ଏଓଟିୟାରୋଆ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି । ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ କୁପେ ନାମକ ଜଣେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାଙ୍କ କାହାଣୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ।

ମାଓରୀ ସମାଜର ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ, କୁପେ ହାୱାଇର ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ। ସେ ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯେଉଁଠି ଦାନା ବା ଚାରା ପକାନ୍ତି ଅକ୍ଟୋପସ୍ ଆସି ସବୁବେଳେ ସେହି ଦାନାକୁ ଖାଇଦିଏ। କୁପେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ଏହି ଅକ୍ଟୋପସ୍ ଭିନ୍ନ ଜନଜାତିର ମୁଖିଆ ମୁତୁରାଙ୍ଗୀଙ୍କର ଅଟେ, ଯିଏକି ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ ମୁତୁରାଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋପସକୁ ଅଟକାଇବାକୁ କହିଲେ, କିନ୍ତୁ ମୁତୁରଙ୍ଗୀ ତାହା କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ କୁପେ ଅକ୍ଟୋପସକୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଶପଥ କରି ତାକୁ ଖୋଜିବାକୁ ବାହାରିଲା।

କୁହାଯାଏ ଯେ ସମୁଦ୍ର ମାର୍ଗ ଦେଇ ଅକ୍ଟୋପସକୁ ଖୋଜୁଥିବାବେଳେ କୁପେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ଅକ୍ଟୋପସର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ ଏବଂ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧ ହେଲା । ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ କୁପେ ଶେଷରେ ଅକ୍ଟୋପସକୁ ହତ୍ୟା କଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଉତ୍ତର ଦ୍ୱୀପକୁ ଯାତ୍ରା କରି ଅନେକ ସ୍ଥାନର ନାମକରଣ କଲେ । ଯଦିଓ କୁପେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ କେବେ ପହଞ୍ଚିଲା ତାହାର କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ଏହା ଏକ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ପରି, ଯାହା ପିଢ଼ି ପରେ ପିଢ଼ି ବିଶ୍ୱାସ କରି ଆସିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ କୁପେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୭୫୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ପହଞ୍ôଚଥିଲେ।, ହେଲେ ଏହା କେବଳ ଶୁଣିବା କଥା, ମାତ୍ର ଏହାର କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।

Comments
Loading...