ତ୍ରିଦିବସିୟ ସ୍ମୃତିରେ ଦୟାନିଧି ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର

ବରପାଲି : ବରପାଲି ଦୟାନିଧି ସ୍ମୃତି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ବିଶିଷ୍ଠ ସଂଗ୍ରାମୀ ସାହିତ୍ୟକ ଦୟାନିଧି ମିଶ୍ରଙ୍କ ଜୟନ୍ତି ଅବସରରେ ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ତ୍ରିଦିବସିୟ ସ୍ମୃତିରେ ଦୟାନିଧି ଶିର୍ଷକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଯାଇଛି। ଗତ ବୁଧବାର ଆଲୋଚନାଚକ୍ରର ଉଦଯାପନୀ ହୋଇଥିବା ବେଲେ ଗତ ୨୦ତାରିଖ ଗୁଗୁଲ ମିଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଅଧ୍ୟାପକ ବିଶ୍ୱନାଥ ସାହୁ ଓ ପ୍ରମୋଦ ସାହୁଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ସଂଚାଳିତ ସମ୍ପାନର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ପ୍ରଫେସର ମନୋରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ, ପ୍ରତାପ ଆଦିତ୍ୟ ମିଶ୍ର, ସଂଘମିତ୍ରା ମିଶ୍ର ,ଭଗବତୀ କର ଓ ତରୁଣ ଆଦିତ୍ୟ ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଦୟାନିଧି ବାବୁଙ୍କ ସ୍ମୃତି ସମ୍ପର୍କିତ ବିଷୟ ଉପରେ ନିଜ ମତ ରଖିଥିଲେ। ସେହିପରି ଦ୍ୱିତିୟ ଦିବସରେ ପ୍ରଫେସର ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ରଥ,ଡ଼.ମଣିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମେହେର ଓ ନିକ୍ରମାଦିତ୍ୟ ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ସାହିତ୍ୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉପନ୍ୟାସ ମାନଙ୍କ ସରଗର୍ଭକୁ ନେଇ ବିଶ୍ଲେଷଣ କରିଥିଲେ। ଉଦଯାପନୀ ଦିବସରେ ଗଳ୍ପ ଓ କବିତା ଗୁଚ୍ଛ ଉପରେ ଆଲୋଚକ ପ୍ରଫେସର କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପଧାନ, ଅଧ୍ୟାପକ ଗୋପିନାଥ ବାଗ,ଶ୍ୟାମ ଭୋଇ ରଚିତ ଗଳ୍ପ ଓ କବିତାର ଅନାଲୋଚିତ ଭାବ,ଦିଗକୁ ନେଇ ସୁନ୍ଦରତାର ସହିତ ବୁଝାଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନାରେ ଅଧ୍ୟାପକ ଲିଙ୍ଗରାଜ ସାହୁ,ଯତିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ,ଜଗନ୍ନାଥ ଦ୍ୱିପ,ରୋସନ ସାହୁ,କ୍ôଷରୋଦ୍ର ବିହାରୀ ବିଶ୍ୱାଲ,ସନତ କୁମାର ବାଗ ପ୍ରମୁଖ ସହାୟତା କରିଥିଲେ।

Comments
Loading...