ଋଷରେ ପଞ୍ଚମ ଦିନ ପାଇଁ ୬୫୦ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ; ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍

ମସ୍କୋ : ଋଷ ଉପରୁ କରୋନା ସଂକଟ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି। ଦେଶରେ ଦୈନିକ ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉ ଥିବାବେଳେ ଦିନକୁ ଦିନ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢି ଚାଲିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମର  ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ପୁଟିନ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି। ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକାକରଣର ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଦିନ ପାଇଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୬୫୦ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ଦୈନିକ ମୃତ୍ୟୁରେ ସର୍ବାଧିକ। ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୭୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଟିକାକରଣର ମନ୍ଥର ଗତି ଏବଂ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ୬୭୯ ଏବଂ ବୁଧବାର ଦିନ ୬୬୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା।

ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍

ଏହି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକାକରଣର ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଋଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗୁରୁବାର ଦିନ କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟିକା ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସଂକ୍ରମିତ କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ଛଅ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମସ୍କୋ ମେୟର ସରୋଜ ସୋବିୟାନିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏକ ବୁଷ୍ଟର ପାନ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସହରବାସୀଙ୍କୁ ସମାନ ଡୋଜ ନେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଟିକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ବଢାଇବାକୁ ଏକ ବୁଷ୍ଟର ପାନ ଦିଆଯାଉଛି।

ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜରେ ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବ

ସୋବିଆନିନ ତାଙ୍କ ବ୍ଲଗରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଡାକ୍ତରମାନେ ଟିକାକରଣର ୬ ମାସ ପରେ ବୁଷ୍ଟର ପାନ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭୂତାଣୁରୁ ଅତିରିକ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା ନକରିବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଋଷରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି। ଟିକା ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୁଷ୍ଟର ପାନ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି। ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜରୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇବା ନେଇ ମସ୍କୋର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି ଏବଂ ସ୍ପୁଟନିକ ଲାଇଟ୍ ର ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...