ରଦ୍ଦ ହେଲା ଆଉ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ; ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ସର୍ବାଧିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

କୋହ୍ଲାପୁର:  ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କୋହ୍ଲାପୁର ଅଞ୍ଚଳର ସୁଭଦ୍ରା ଲୋକାଲ ଏରିଆ ବ୍ୟାଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ କରିଛି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ । ବ୍ୟଙ୍କରେ ଅନିୟମିତତା ଉପଲବ୍ଧି କରିବା ପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।  ବ୍ୟାଙ୍କ ନିୟାମକ ଅଧିନିୟମ ୧୯୪୯ର  ଧାରା ୨୨ ଓ ୪ ଅନୁସାରେ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ  ସୁଭଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏପରି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​ଯାହା ଜମାକାରୀଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ଜାରି କରି ଜନସାଧାରଣ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଶେଷ ଦୁଇ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟର ସର୍ତ୍ତ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ଜମାକାରୀଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପୁଞ୍ଜି ନାହିଁ ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ହେଲେ ଏହାର ସମସ୍ତ ପୁଞ୍ଜି ସେମାନଙ୍କ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ଜମା ବୀମା ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (DICGC) ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରେ | DICGC ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସୀମା ମାତ୍ର 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଜମାକାରୀମାନେ ସର୍ବାଧିକ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିପାରିବେ।

Comments
Loading...