MEllora 950×100

ଗୁଣପୁର ବିଡିଓଙ୍କୁ ଅସଦାଚାରଣ ମାମଲାରେ ଗିରଫ ମଥୁରାର ଜାମିନ ଖାରଜ

ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପୁଲିସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ତାଲା ଖୋଲିଲେ

ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ୮ଟି ଗୁୁରତୂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ ଗାଏବ, ସ୍ୱାଧୀନ ଗୋଷ୍ଠୀର ପିଛା ଛାଡୁନି ବିବାଦ, ବିଡିଓ ପୁଣି ଥାନାରେ ଦେବେ ଏତଲା

ଗୁଣପୁର :  ବିଡିଓ ଅସଦାଚାରଣ ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ଜଟିଳ ହେବାର ଲାଗିଛି । ଏହି ମାମଲାରେ ଗିରଫ ଡମ୍ବସରାର ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ତଥା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମଥୁରା ଶବରଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଏକମାସ ହେଲା ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ନିକଟକୁ ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାହାକୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ମୂଳକ ଭାବେ ରଖିଥିଲେ । ଏନେଇ ବିଡିଓ ଜିଲାପ୍ରଶାସନକୁ ଅବଗତ କରିବା ପରେ ବୁଧବାର ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଅଫିସ ତାଲା ଖୋଲାଯାଇଛି । ସେଠାରେ ଥିବା ୮ଟି ଫାଇଲ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣଆପଡିଛି। ଏବେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିବା ଫାଇଲ ଗଲା କୁଆଡେ ସେନେଇ ପୁଲିସ ଓ ପ୍ରଶସାନ ତନାଘନା କରୁଛି। ଏନେଇ ବିଡିଓ ପୁଣିଥରେ ଥାନାରେ ମାମଲା ଦେବେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦିନକୁ ଦିନ ବିବାଦ ସ୍ୱାଧୀନ ଗୋଷ୍ଠୀର ପିଛା ଛାଡୁନାହିଁ ।
ବ୍ଲକର ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପରିଷଦ ଗଠନ ପରେ ଆଦିବାସୀ, ମହିଳା ବିଡିଓଙ୍କୁୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ହଇରାଣ, ହରକତ କରିବା, ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଯଥା ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଅସଦାଚରଣ କରିବା ନେଇ ଗତ ୨୩ତାରିଖ ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦର୍ଶ ଥାନାରେ ଏକ ଏତଲା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଏତଲା କ୍ରମେ ୨୪ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତ୍ରରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଝିଲିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପୌରସଂସ୍ଥା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଖାସ୍‌ ସମର୍ଥକ ମଧୁସୂଧନ ଶବର (ମଥୁରା)କୁ ପୁଲିସ ଘରୁ ଉଠାଇ ଆଣି ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲଣ କରିଛି । ଏହି ଘଟଣାରେ ଲିମାମୋଡାରେ ବାବୁଲା ରଥ ଓ ଗୁଣପୁର ପାଲିଆସାହିର ଚାନ୍ଦ ପାଳ ସଂପୁକ୍ତ ଥିବାବେଳେ ଗିରଫ ଭୟରେ କୌଶଳ କ୍ରମେ ଖସି ଯାଇଥିବାରୁ ଏମାନଙ୍କୁ ପୁଲିସର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ ଖୋଜିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଥିବା ରାୟଗଡା ପୁଲିସ ଏସପି ଗତକାଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ଗିରଫ ମଥୁରାଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଆଜି ସ୍ଥାନୀୟ ଏଜିଜେ କୋର୍ଟରେ ବିଚାର ହୋଇଥିଲା । ବିଚାରପତି ମାନସରଞ୍ଜନ ରଥ ଏହି ମାମଲାରେ ସରକାରୀ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଧମକ, ଚମକ ଦେବା ଓ ଆଇନକୁ ହାତକୁ ନେବାଭଳି ସଙ୍ଗିନ ମାମଲା ହୋଇଥିବାରୁ ମଧୁରାଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ନାମଞ୍ଜୁର ହୋଇ ଯାଇଛି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଚାରଧିନ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି । ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର ହେବାପରେ ମଥୁରାଙ୍କୁ ଉପଖଣ୍ଡ ଉପ-କାରାଗାରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ।
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସ୍ୱାଧୀନ ହାତକୁ ପରିଷଦ ଆସିବାପରେ ରାଜନୀତି ଅଭିସନ୍ଧି ରଖି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ବିଲ୍‌ ଓ ଇତ୍ୟାଦି ଗୁରୁତପୂର୍ଣ୍ଣ କାମରେ ହଇରାଣ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ କାମରେ କାଉଣ୍ଟର ସ୍ୱାକ୍ଷର ନିମନ୍ତେ ଫାଇଲଗୁଡିକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଝିଲି ଶବର ଉକ୍ତ ଫାଇଲକୁ ବ୍ଲକର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗକୁ ଫେରସ୍ତ କରିନଥିବାରୁ ବିଡିଓ ଦୁଇଥର ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଉକ୍ତ ୮ଟି ଫାଇଲ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅନୁରୋଧ ପରେ ମଧ୍ୟ ଫାଇଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ନଦେବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଜିଲାପ୍ରଶାସନକୁ ଏନେଇ ଅବଗତ କରିଥିଲେ । ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ନିର୍ଦେଶକ୍ରମେ ଆଜି ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ତଥା ତହସିଲଦାର ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଓ ପୁଲିସ ସଦଳବଳଙ୍କ ଉପସ୍ଥତିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ କୋଠରୀର ତାଲା ଖୋଲାଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ କୋଠାରୀରେ କୌଣସି ଫାଇଲ ନଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ କୁଆଡେ ଗାଲ ସେ ନେଇ ପୁଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ ଖୋଳତାଡ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଉକ୍ତ ଫାଇଲରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ବିଲ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଗୁରୁତରପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜ ଥିବା ବିଡିଓ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସରକାରୀ ନିୟମ ପ୍ରକାରରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଫାଇଲ ଗୁଡିକୁ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ଶାଖାକୁ ଫେରସ୍ତ କରିବାର ନିୟମ ଥିବାବେେଳେ ଜାଣିଶୁଣି ଫାଇଲ ଗୁଡିକ ରଖିଥିବାରୁ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ ବୋଲି ବିଡିଓ ଶାନ୍ତିଲତା ପ୍ରଧାନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  ବିଜେଡି ଓ ସ୍ୱାଧୀନ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଲଢେଇ ଏବେ ସବୁ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଦୁଇଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷମତାକୁ ନେଇ ଟଣଓଟରାରେ ସାାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମୌଳିକ କାମ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ଜିଲାରେ ଗୁଣପୁର ସ୍ଥାନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ଯୋଗୁଁ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଟକି ରହିଛି । ବିଡିଓ ଶ୍ରୀମତୀ ପ୍ରଧାନ ଫାଇଲ ଗାଏବ ନେଇ ଜିଲାପ୍ରଶାସନକୁ ଅବଗତ କରିବା ପରେ ଥାନାରେ ଏତଲା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାଧୀନ ଗୋଷ୍ଠୀର ଜଣେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୁଇଜଣ ବାବୁଲା, ଚାନ୍ଦ ଗିରଫ ଭୟରେ ଫେରରା ଅଛନ୍ତି । ପୁଣିଥରେ ବିଡିଓଙ୍କ ଏତଲା ପରେ ଅଡୁଆରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପଡିପାରନ୍ତି ବୋଲି ବୃଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଦିନକୁ ଦିନ ପୌରସଂସ୍ଥାର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଝଟକା ଲାଗି ରହିଛି। ବ୍ଲକରେ ନୂତନ ଭାବେ ସ୍ୱାଧୀନ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଜନମତକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବାରେ ବେଖାତିର କରିବା ସହ କିଛି ନେତା ପ୍ରତିହିଂସା ପରାୟଣ ହୋଇ ବିକାଶରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଉ ଥିବାବେଳେ ସ୍ୱାଧୀନ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଓ କିଛି କର୍ମଚାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଶାସକ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ କାମ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଦୁଇଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ କାଦୁଆ ଫୋପଡା ଫୋପଡିରେ ସାଧାରଣ ଜନତା ଓ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଅଣନିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି। ଏହିଭଳି ବିବାଦର କେବେ ଯବନୀକା ପଡିବ ସେନେଇ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

Comments are closed.