ସଂଗଠନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଆର.ଏନ୍ ସିଂହ ଭିଏଚପିର ନୂଆ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ପାଟନା : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଆର.ଏନ୍ ସିଂହ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ(ଭିଏଚପି)ର ନୂଆ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ  ହୋଇଛନ୍ତି। ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବା ପରେ ଡକ୍ଟର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। କେବଳ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦକୁ ଆହୁରି ସଶକ୍ତ ଏବଂ ସୁଦୃଢ କରାଯିବ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ପ୍ରାଦେଶିକ ବୋର୍ଡର ବୈଠକରେ ଭିଏଚପି ଏହାର ସଂଗଠନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଡକ୍ଟର ରବିନ୍ଦ୍ର ନାରାୟଣ ସିଂହକୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କରାଯାଇଛି । ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ସର୍ଜନ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଲାଭ କରିଥିବା ଡକ୍ଟର ସିଂହଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବା ପରେ ଡକ୍ଟର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । କେବଳ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ଆହୁରି ସଶକ୍ତ ଏବଂ ସୁଦୃଢ ହେବ।

ଭିଏଚପିର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଉଛନ୍ତି ବିହାର ସାହାରସାର  ତାଙ୍କ ପିତା ସ୍ବର୍ଗତ ରାଧା ବଲ୍ଲଭ ସିଂହ  ଜିଲ୍ଲା ତଥା ସେସନ୍ସ ଜଜ୍ ଥିଲେ । ଡକ୍ଟର ଆର.ଏନ୍ ସିଂହ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଅର୍ଥୋପେଡିକ୍ ସର୍ଜନ। କାଟିହାର ଏବଂ ପାଟନାରେ ତାଙ୍କର ପାଠପଢା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ସେ ପିଏମସିଏଚରୁ  ଏମବିବିସ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଲଣ୍ଡନରେ ତାଙ୍କର ଏଫଆରସିଏସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡିଗ୍ରୀ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେ ଲଣ୍ଡନରେ ରହିବା ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ୮୦ ଦଶକରେ ପାଟନାକୁ ଆସି ନିଜର କ୍ଲିନିକ୍ ଖୋଲିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରତିଭା ପାଟିଲ ତାଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ସେବା ପାଇଁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସେ ବିଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଭିଏଚପିର ଜାତୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ସକ୍ରିୟତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ।

Comments
Loading...