ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ବଦଳିଯାଏ, ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ୭୬ତମ ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉଦବୋଧନ

ନ୍ୟୁୟର୍କ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶନିବାର ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବା ସମସ୍ତ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ପାଇଁ ବିଶେଷ କରି ଛୋଟ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ। ଗତ ଦେଢ ବର୍ଷ ଧରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଶହେ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ମହାମାରୀର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଯେଉଁମାନେ ଏପରି ଭୟଙ୍କର ମହାମାରୀରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମୁଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରୁଛି ଏବଂ ପରିବାର ପ୍ରତି ମୋର ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ହେଉଛି ଭାରତର ଘର। ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ଅଗ୍ରଗତି କରେ, ଭାରତ ଅଗ୍ରଗତି କରେ। ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ବଦଳିଯାଏ, ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଆଜି ଭାରତ ସମାନ ବିକାଶ ପଥରେ ଗତି କରୁଛି। ଏହା ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ଯେ ବିକାଶ ସର୍ବତ୍ର ରହିବା ଉଚିତ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମିଳୁ। ଗତ ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୪୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଯୋଡିଛି। ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଆଜି ୩୬ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ବୀମା ସୁବିଧା ମିଳିଛି, ଯେଉଁମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଭାବି ପାରିନଥିଲେ। ୫୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ମିଳିଛି। ଗୁଣାତ୍ମକ ସେବା ସହିତ ଭାରତ ସେମାନଙ୍କୁ ଯୋଡିଛି। ଭାରତ ୩୦ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରର ମାଲିକାନା ମିଳିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା। ଭାରତରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆମେ ୧୭ କୋଟି ଘରକୁ ଜଳ ଯୋଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ। ଦୁନିଆର ବଡ ଦେଶରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଜମି ଏବଂ ଘରର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ନାହିଁ। ଆଜି ଆମେ ଭାରତର ୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗାଁରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସହିତ ମ୍ୟାପ୍ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଘର ଏବଂ ଜମିର ଡିଜିଟାଲ୍ ରେକର୍ଡ ଯୋଗାଇବାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛୁ। ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିବାଦର ଅନ୍ତ ଘଟାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ରେକର୍ଡ ସହାୟକ ହେବ। ଆଜି ଭାରତରେ ୩୫୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ଚାଲିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଟୀକାକରଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କୋୱିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ପାଇବା ପାଇଁ ସେବା ଯୋଗାଉଛି। ସେବା ପାରାମୋ ଧର୍ମର ବକ୍ତବ୍ୟରେ ବିଶ୍ବାସ କରୁଥିବା ଭାରତ ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର କଲ୍ୟାଣରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି। ମୁଁ ଜାତିସଂଘକୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡିଏନ୍ଏ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯାହା ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରିବ। ଭାରତର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆରଏନ୍ଏ ଟିକା ତିଆରିରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ ପୁଣି ଥରେ ଦୁନିଆର ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମୁଁ ଆଜି ବିଶ୍ବରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଟିକା ଉତ୍ପାଦକମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି। ଆସନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଜାଣୁ ମାନବ ଜୀବନରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କେତେ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ, କିନ୍ତୁ ବଦଳୁଥିବା ସମୟରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ସହିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ। ଆଜି ଡାକ୍ତର, ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ଯେକୌଣସି ଦେଶରେ ହୁଅନ୍ତୁ, ଆମର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ସେମାନଙ୍କୁ ମାନବିକତାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଉଛି। କରୋନା ମହାମାରୀ ବିଶ୍ୱକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ଯେ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆହୁରି ବିବିଧ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଭାରତ ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଏବଂ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଅଂଶୀଦାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏକ ସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭାରତର ପ୍ରୟାସ ଦେଖି ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଗର୍ବିତ ହେବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ସେ ଭାରତରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ସହିତ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

Comments
Loading...