ଟିକା ଅଗ୍ରଗତି ଅନୁଧ୍ୟାନ ଲାଗି ଶନିବାର ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ; ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ ୨୦ ଦେଶର ରାଜଦୂତ

କରୋନା ଟିକାର ଅଗ୍ରଗତି ଅନୁଧ୍ୟାନ ଲାଗି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶନିବାର ଦିନ ପୁଣେର ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଗସ୍ତ କରିବେ । କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଟିକାର ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବିତରଣ ପ୍ରଣାଳୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯିବ। ତାଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୨୦ ଜଣ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମଧ୍ୟ ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ ପହଞ୍ଚିବେ । ପୁନେ ଡ଼ିଭିଜନାଲ କମିଶନର ସୌରଭ ରାଓ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗସ୍ତ ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି, ମାତ୍ର ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ମିନିଟରୁ ମିନିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସୂଚନା ଏଯାଏ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇନାହିଁ ।

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ସାତଟି ସଂସ୍ଥାକୁ ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା, ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ ପାଇଁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ତିଆରି ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ହେଉଛି ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SII) ଏବଂ ଜେନୋଭା ବାୟୋ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ସ। ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଆଇସିଏମଆର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦେଶରେ COVID-19 ଟିକା କୋଭିଶିଲ୍ଡ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟ -3 କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣରେ 1,600 ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। SII ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ଦେଶରେ ଏହି ଟୀକାକରଣର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି।

Comments
Loading...