ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମହାମାରୀ ବିସ୍ତାର କରି ନିଜେ ଉତ୍ସବ ପାଳୁଛି ଚୀନ

ବେଜିଂ : ବିଶ୍ବରେ ମହାମାରୀ କରୋନା ବିସ୍ତାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଥିବା ଚୀନ ଏବେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଛି। କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ଭାଇରସର ମୂଳ କେନ୍ଦ୍ର କୁହାଯାଉଥିବା ଚୀନ୍ ଏହି ନିୟମକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି। କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆତଙ୍କର ପ୍ରାୟ ଆଠ ମାସ ପରେ ଉହାନ୍ ସମେତ ଅନେକ ସହରର ଲୋକମାନେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ନା ଅଛି ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିୟମ, ନା ଅଛି ମାସ୍କ। ଖୁଲମଖୁଲା ଭାବେ ପାର୍ଟି ଚାଲିଛି।

ଚାଇନାର ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂ ସହିତ ଲାଗିଥିବା ବିମାନବନ୍ଦରରେ ନିଟକରେ ଥିବା ଜନବସତିର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୭.୫ ନିୟୁତ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସେଠାରେ ଏକ ସଙ୍ଗୀତ କନସର୍ଟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ଚାରି ହଜାର ଲୋକ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ କରୋନାକୁ ଭୁଲି ପାର୍ଟି ଏବଂ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବ ଚୀନ୍‌ର ଶ୍ୟାଡଗୋଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶର କଳିଙ୍ଗଡୋ ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା ୯.୧ ନିୟୁତ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସେଠାରେ ବିୟର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ତିନି ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିନଥିଲେ କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରିନଥିଲେ। ଆୟୋଜକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ।

୧୧.୧ ନିୟୁତ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଉହାନ୍ ହେଉଛି ଚାଇନାର ଏକମାତ୍ର ସହର ଯେଉଁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଛି। ନିକଟରେ ଉହାନଙ୍କ କିଛି ଫଟୋ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବ୍, ପବ୍ ଏବଂ ପୁଲ୍ ପାର୍ଟିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ସହ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ପ୍ରୟୋଗ କରିନଥିଲେ କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଅନୁସରଣ କରିନଥିଲେ।

Comments
Loading...