ଭାରତୀୟଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବାହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁନ୍ଦା ରକ୍ତ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷଙ୍କ ନିକଟରେ ଋଣୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

କୋଲକତାର ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେମୋରିଆଲରେ‘ପରାକ୍ରାମ ଦିବସ’

କଲକାତା : ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ନେତାଜୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଋଣୀ । ୧୩୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବାହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁନ୍ଦା ରକ୍ତ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷଙ୍କ ନିକଟରେ ଋଣୀ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। କୋଲକତାର ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମେମୋରିଆଲରେ ଆୟୋଜିତ ‘ପରାକ୍ରାମ ଦିବସ’ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି କୋଲକାତା ଆସିବା ମୋ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣର ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ପିଲାଦିନରୁ ଏହି ନାମ ଶୁଣିଥିଲି- ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ, ମୁଁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ଏହି ନାମ ମୋ କାନକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ମୁଁ ଏକ ନୂତନ ଶକ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲି। ସେ ଏଭଳି ଏକ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦିନ ସେହି ସାହସୀ ପୁଅ ମାତା ଭାରତୀଙ୍କ କୋଳରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଯିଏ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଦିନ, ପରାଧୀନତାର ଅନ୍ଧକାରରେ ସେହି ଚେତନା ଥିଲା, ଯିଏ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଶକ୍ତି ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୋଇ କହିଲା, ମୁଁ ତୁମଠାରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ମାଗିବି ନାହିଁ, ମୁଁ ନେଇଯିବି।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେତାଜୀଙ୍କ ୧୨୫ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ମୁଁ କୃତଜ୍ଞ ରାଷ୍ଟ୍ର ତରଫରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି । ଆଜି ମୁଁ ମଧ୍ୟ ବଙ୍ଗଳାର ଏହି ପବିତ୍ର ଭୂମିକୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି, ଯାହା ଶିଶୁ ସୁଭାଷଙ୍କୁ ନେତାଜୀ ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେଇଥିବା, ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ତପ, ତ୍ୟାଗ, ଏବଂ ତିତିକ୍ଷାରେ ଗଢିଥିବା ଏହି ପୁଣ୍ୟ ଭୂମିକୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଅନୁଭବ କରିଛି ଯେ ନେତାଜୀଙ୍କ ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତେ କିପରି ଶକ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି। ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୀବନର ଶକ୍ତି ଯେପରି ତାଙ୍କ ଆତ୍ମ ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇ ଯାଇଛି। ତାଙ୍କର ଶକ୍ତି, ଆଦର୍ଶ, ତପସ୍ୟା, ବଳିଦାନ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରେରଣା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ଏହାର ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସଂକଳ୍ପ ନେଇ ଆଗକୁ ବଢୁଛି। ସେତେବେଳେ ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୀବନ, ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ, ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ପ୍ରେରଣା।

ନେତାଜୀ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନ ସହିତ ‘ସୋନାର ବାଙ୍ଗଲା’ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରେରଣା। ଦେଶର ସ୍ବାଧୀନତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନେତାଜୀ ଯେଉଁ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସମାନ ଭୂମିକା ରହିଛି।
ନେତାଜୀ ଯେକୌଣସି ରୂପରେ ଆମକୁ ଦେଖୁଥିବେ, ଆମକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଉଥିବେ । ସେ କଳ୍ପନା କରିଥିବା ଭାରତ, ଏଲଏସି ଠାରୁ ଏଲଓସି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଭାରତର ଏହି ଅବତାରକୁ ବିଶ୍ୱ ଦେଖୁଛି। ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତର ସଂପ୍ରଭୁତାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି, ଭାରତ ଏହାର ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ ଦେଉଛି।
ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପରେ ମୁଁ ଲାଲକିଲାରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲି, ସେତେବେଳେ ମୋ ମନରେ ବହୁତ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ, ଅନେକ କଥା, ଏକ ଭିନ୍ନ ଅନୁଭବ ଥିଲା। ଦେଶବାସୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ମୁଁ ନେତାଜୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭାବୁଥିଲି।

Comments
Loading...