ଜୟନ୍ତୀ ବେହେରା ଓ ଦୀପଗ୍ରେସ୍ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କ୍ରୀଡା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ସମାରୋହ

ଭୁବନେଶ୍ଵର : କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟରେ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କ୍ରୀଡ଼ା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଖେଳର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପାରା ଆଥଲେଟ ଜୟନ୍ତୀ ବେହେରା ଏବଂ ଦୀପ ଗ୍ରେସ୍ ଏକ୍କା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କ୍ରୀଡ଼ା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଉଭୟଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଗିରି ଏବଂ ସବିତା ଗିରିଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର, ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ କ୍ରିଡା କୋଚିଂରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ କ୍ରୀଡ଼ା ପୁରସ୍କାର ସତ୍ୟ ରଂଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶିବପ୍ରସାଦ ଦାସଙ୍କୁ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ କୋଚିଂ ପାଇଁ ୩୨.୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଦ୍ମିନୀ ରାଉତ, ହୁପି ମାଝୀ, ରାଜଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର, ମନୀଷା ମେରେଲ, ପ୍ରତୀକ ରାୟ ମଧ୍ୟ ନଗଦ ​​ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ଓଡିଶାକୁ ବିଶ୍ୱ କ୍ରୀଡ଼ାର କେନ୍ଦ୍ର କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଆଜି ଆମେ ଭାରତୀୟ ହକି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଧାନ ଚାନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛୁ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଁ ଭାରତୀୟ ହକିର ଯାଦୁଗରଙ୍କୁ ମୋର ଆନ୍ତରିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରୁଛି। ଏହି ମହାନ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ କ୍ରୀଡ଼ା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ କ୍ରୀଡାପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ମୋର ଶୁଭେଚ୍ଛା । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଁ ସମସ୍ତ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି । ସେମାନେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରତିଭା ଏବଂ ପରିଶ୍ରମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶ ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ଆଣିଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଏବଂ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଅଧିକ ଉଜ୍ଵଳ ଭବିଷ୍ୟତ କାମନା କରୁଛି |

ଏଥି ସହିତ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଦୁଇ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମୁଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି ଯେଉଁମାନେ ଏଭଳି ଅସାଧାରଣ ସାହସ ଦେଖାଇ ଅନେକ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିବାରୁ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ସେବାର ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଉଦାହରଣ ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣା ।

ଖେଳ ହେଉଛି ଯୁବ ଶକ୍ତିର ପ୍ରତୀକ । ଏହା ଶକ୍ତି, ଶକ୍ତି, ଗତିଶୀଳତା, ଦଳ ଆତ୍ମା ​​ଏବଂ ସର୍ବୋପରି, ଜିତିବା ପାଇଁ ଏକ ଅପୂରଣୀୟ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ । କ୍ରୀଡାକୁ ଭଲପାଉଥିବା ଏକ ସମାଜ ଅନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ବଡ଼ ସମ୍ଭାବନା ବିକାଶ କରେ । ଆମର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ନେତା ବିଜୁ ବାବୁ ନିଜେ ଜଣେ ମହାନ କ୍ରୀଡ଼ା ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନସାରା କ୍ରୀଡାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାକୁ କ୍ରୀଡ଼ାର ଏକ ଗୁଜବ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛୁ। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା କ୍ରୀଡା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି। ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ହକିର ଏକ ହବ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ଆମେ ୨୦୨୩ ରେ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍ ର ଆଉ ଏକ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରର କ୍ରୀଡ଼ାରେ କ୍ରୀଡା ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ କୋଚିଂ ସୁବିଧା ବିକାଶ ଉପରେ ଆମର ଧ୍ୟାନ ରହିଛି। ବିଶ୍ଵର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କୋଚ୍ ମାନେ ଆମର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଦର୍ଶନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ରୀଡା ବିଭାଗରେ ଶୀର୍ଷ ଶ୍ରେଣୀ କୋଚିଂ ଯୋଗାଇବାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ; ଆମର କ୍ରୀଡା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ଜାରି ରଖିବେ ଏବଂ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟକୁ ଗୌରବ ଆଣିବେ ।

କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱ ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଏହି ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଫିଟନେସର ମହତ୍ତ୍ୱ ପୁଣି ଥରେ ଆଲୋକିତ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଆମର ନାଗରିକଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ ବୃଡାଇବା ପାଇଁ ଆମେ କ୍ରୀଡାକୁ ଆହୁରି ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ।

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ  ତୁଷାରକାନ୍ତ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଖେଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ହେବା ରାଜ୍ୟର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ତେଣୁ ଆମେ ରାଜ୍ୟର ଯୁବ ପ୍ରତିଭାମାନଙ୍କୁ ଖେଳ ଏବଂ ଖେଳ ପ୍ରତି ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛୁ । ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ହକି କ୍ୟାପଟେନ ତଥା ସାଂସଦ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦିଲୀପ ତିର୍କି ଜଣେ ମହାନ କ୍ରୀଡ଼ା ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ସ୍ମୃତିକୁ ମନେ ପକାଇଥିଲେ। ଆଜି ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ କ୍ରୀଡ଼ା ବ୍ୟକ୍ତି ଓଡ଼ିଶାରେ ଖେଳିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ | ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଓଡିଶା ଖେଳାଳୀ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ ଯେଉଁମାନେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଭାରତ ପାଇଁ ଜିତିବେ। ଏହି ଅବସରରେ କ୍ରୀଡା ସଚିବ ବିଶାଲ ଦେବ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ। କ୍ରୀଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ  ଆର ଭିନେଲ କୃଷ୍ଣ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀ, ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ୫-ଟି ସଚିବ ଭି କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Comments
Loading...