MEllora 950×100

ଝର ପାଣିରେ ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ଯୁବକ

ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାରେ ଡୋରି ବାନ୍ଧି ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡିଥିଲେ

ପାତ୍ରପୁର : ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରି ନଥିବା ଜଣେ ଯୁବକ ବିଦେଶରେ କାମ କରି ଫେରିବା ପରେ ଜମି କିଣି ଜଙ୍ଗଲ ଝର ପାଣିରେ ଜୈବିକ ଉପାୟରେ ପନି ପରିବା ଫସଲ ଚାଷକୁ ଆପଣେଇ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ଯୁବକ ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଖମ୍ବାରୀଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଖଣ୍ଡ ଦେଉଳି ଗ୍ରାମର ଜେ. ଗିରିବାବୁ (୪୮) ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେ ନିଜ ଗ୍ରାମ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ତେର କିଲୋମିଟର ଦୂର ପାତ୍ରପୁର ସୁରଙ୍ଗୀ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାର ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟ ପାହାଡ ତଳ ହରିଚନ୍ଦନ ପୁର ମୌଜାରେ କିଣିଥିବା ଜମିରେ  ପାହାଡ଼ ଝର ପାଣି ମଡ଼ାଇ ଜୈବିକ ଉପାୟରେ ବିନା ସାରରେ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଗିରିବାବୁ ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତ ଖମ୍ବାରୀଗାଁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠ ପଢିବା ପରେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଭଲ ନଥିବାରୁ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡି ଥିଲେ। ପାଠ ଛାଡିବାର  କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ମନ ବଳାଇ ଥିଲେ।
ଏହା ପରେ ପଡୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ରାଜମହେନ୍ଦ୍ରୀ ଯାଇ ଏକ କାରଖାନାରେ ୱେଲଡର ଭବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହିତ ସେହି ଠାରେ ଘର କରି ପରିବାର ସହିତ ରହୁଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ସେ ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ଯୁବକ କାମ କରିବା ପାଇଁ ବିଦେଶ ଯିବା ଦେଖି ଅଧିକା ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ ଆଶାରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ବିଦେଶ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ସିଙ୍ଗାପୁର, ମାଲେସିଆ, ଦୁବାଇ, କାତର ପ୍ରଭୁତି ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀରେ ୱେଲଡର ଭବେ ସାତବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଫେରିଥିଲେ। ତେବେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ରାଜମହେନ୍ଦ୍ରୀଠାରେ ରହୁ ଥିବା ବେଳେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକାଂଶ ଚାଷୀ  ଜୈବିକ ଉପାୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ବଜାରରେ  ସାର ବିହୀନ ପନିପରିବା ଭାବେ ବିକ୍ରୀ କରୁଥିବା ତାଙ୍କୁ  ବିଶେଷ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥିଲା। ସେହି ସମୟରୁ  ବିଦେଶରୁ ଫେରିଲେ ଏହି ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲେ। ବିଦେଶରୁ ଫେରିବା ପରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ରାଜମହେନ୍ଦ୍ରୀର ବହୁ  ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷେତକୁ ଯାଇ ଜୈବିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ପନି ପରିବା ଫସଲ ଚାଷର ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେହିଠାରେ ଥିବା ଘରଟିକୁ ବିକ୍ରୀ କରି ସେହି ଅର୍ଥରେ ପାତ୍ରପୁର ତହସିଲ  ହରିଚନ୍ଦନ ପୁର ନିକଟରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଏକର ଜମି କିଣି ଥିଲେ।
ଚଳିତ ବର୍ଷ କିଣିଥିବା ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ବାଇଗଣ,ଶିମ୍ବ, ଭେଣ୍ଡି, କଲରା, ଲାଉ, ଅଲଡି, ଗୁଆଁର, ଲେମ୍ବୁ, ନଡ଼ିଆ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶାଗ ଲଗାଇ ଛନ୍ତି । ଏହି ଫସଲ ପାଇଁ ସାର ପ୍ରୟୋଗ ନକରି ଏକ ବଡ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାରେଲରେ ଗୋବର ଗୋମୂତ୍ର, ନିମ୍ବପତ୍ର, ଗୁଡ଼ ପ୍ରଭୁତିରେ ପୋଚ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଲଗାଇ ଥିବା ଫସଲରେ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ସାର ଯୋଗୁଁ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କୁ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଥିଲା ବେଳେ ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଆଦାୟ ପନିପରିବାର ଚାହିଦା ରହିଥିବା ଆନ୍ଧ୍ର  ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରୁ ଜାଣିବା ପରେ ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ଆପଣେଇ ଥିବା କହିଛନ୍ତି ଗିରୀବାବୁ । ତେବେ ବର୍ଷ ତମାମ ପର୍ବତର ଝର ପାଣି ମିଳିବା ଆଶା ନଥିବା ଜାଣି ଏକ ବୋର ଖୋଳି ବିଦୂତ ମୋଟର ବସାଇ ପାଣି ସୁବିଧା କରିବାକୁ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ବିଦୂତ  ସଂଯୋଗ ଥିବା ବେଳେ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଉ ଛନ୍ତି। ତେବେ ନୂତନ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ ଆପଣେଇ ଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଦୂତ ସଂଯୋଗ ଦେଲେ ଚାଷ ଆଗକୁ  ବଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ହୋଇ ପାରିବ। ତାଙ୍କର ପୁଅ ବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ୱେଲଡର କାର୍ଯ୍ୟ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରି  ଦୁବାଇର ଏକ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ଝିଅ ଆନ୍ଧ୍ର ଇଚ୍ଛାପୁରରେ ଯୁକ୍ତଦୁଇ ଏବଂ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଛାତ୍ରୀବାସରେ ମାଗଣାରେ ରହି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି। ଏକ ଆଜବେଟିସ ଛପର ଘର ନିର୍ମାଣ କରି ମାଙ୍କଡ଼ ଦାଉରୁ ଫସଲ ରକ୍ଷାପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ବିଦୂତ ସଂଯୋଗ ମିଳିଲେ ଚାଷ ଆଗକୁ ବଢିବ। ଅଂଚଳ ପାଇଁ ଜୈବିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରି ଉଦାହରଣ ପଲଟିବା ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି।

Comments are closed.