MEllora 950×100

ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ସମ୍ପଦରେ ପରିଣତ କରିଛି କେଭିକେର ‘ଜାତିପୁର ମଡ଼େଲ’

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ: ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜଳବାୟୁ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ସମ୍ପ୍ରତି ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘନ ଘନ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଯୋଗୁଁ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା, ଝଡ଼, ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟାର ପ୍ରକୋପ ବାରମ୍ବାର ଓଡ଼ିଶାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡ଼ିକରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ଅଧିକ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ବହୁଳ ଭାବରେ ପତିତ, ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ଓ ଜଳଚର ଜମିରେ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଥିବା ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା। ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ବନ୍ୟା ଆସି ଛାଡ଼ିଗଲା ପରେ ଭୂମି ଉପରିସ୍ଥ ମାଟି ଧୋଇ ଯାଇ ନୂତନ ଭାବେ ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ପତିତ ଜମି ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ଭଳି ଭାବେ ଜିଲ୍ଲାର ସଦର ବ୍ଲକ୍‍ ବ୍ୟତିରେକ କଣାସ, ବ୍ରହ୍ମଗିରି, କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ, ଗୋପ ଓ ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ବ୍ଲକ୍ ରେ ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ବ୍ୟାପି ପତିତ ଜମି ରହିଛି, ଯେଉଥିଁରେ କି ଖରିଫ୍‍ ଋତୁ ଏବଂ ରବି ଋତୁ ମଧ୍ୟଭାଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାନଚାଷ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ର ଫସଲ କରାଯାଇପାରେ ନାହିଁ।

ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଏହି ଜମିଗୁଡ଼ିକରେ ଜଳପତ୍ତନ ୪ରୁ ୫ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମି ରୁହେ। ଏହି ଜମି ଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ଖରାଟିଆ ଟାଇଚୁଙ୍ଗ୍‍ ଧାନଚାଷ ଗୋଟିଏ ଫସଲ ଭାବେ ଜାନୁଆରୀ ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମେ’ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇଥାଏ, ବାକି ୬ ରୁ ୭ ମାସ ଏହା ପଡ଼ିଆ ପଡ଼େ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କି ସରକାରଙ୍କର ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଚାଷୀଭାଇମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ଆଖିଦୃଶିଆ ସୁଧାର ଅଣାଯାଇପାରୁନାହିଁ। ତେଣୁ ୬ ରୁ ୭ ମାସ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇ ପଡ଼ିଆ ପଡ଼ି ରହୁଥିବା ଜମିଗୁଡ଼ିକରେ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ହିସାବରେ ‘ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଧାନଚାଷ ସହ ମାଛଚାଷ’ ପଦ୍ଧତ୍ତିକୁ କିଭଳି ଭାବେ ଆପଣେଇ ନିଆଯାଇପାରିବ, ସେ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏକ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର, ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ଦ୍ୱାରା ‘ନିକ୍ରା’ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ପୁରୀ ସଦର ବ୍ଲକ୍‍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୌଡ଼କେରା ପଞ୍ଚାୟତର ୫୦ଗୋଟି କୃଷି ପରିବାର ବିଶିଷ୍ଟ ଜାତିପୁର ଗ୍ରାମରେ ୨୦୨୨ ମସିହା ମେ’ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବାରମ୍ବାର ବୈଠକ ଡ଼ାକି ଜାତିପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଗୋଟିଏ ଚକରେ ରହିଥିବା ୧୭ ଏକର ପରିମିତ ଜମିକୁ ପରୀକ୍ଷଣ ଜମି ଭାବେ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ, ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଘେରି ମଧ୍ୟରେ ପବନର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଲାଗୁଥିବାରୁ ମାଛଗୁଡ଼ିକ ଶିଘ୍ର ଶିଘ୍ର ବଢିଥାନ୍ତି. ମାଛଙ୍କୁ କମ୍‍ କୃତ୍ରିମ ଖାଦ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଧାନ ଫସଲର ନଡ଼ାମୂଳ ଗୁଡ଼ିକ ପାଣିରେ ସଢି ମାଛମାନଙ୍କର ପ୍ରାକୃତିକ ଖାଦ୍ୟ (ପ୍ଲାଙ୍କଟନ୍‍ ଓ ବେନ୍‍ଥସ୍‍) ସୃଷ୍ଟିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥା’ନ୍ତି। ଏହାପରେ ମେ’ ମାସ ଶେଷ ବେଳକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ଜମି ପରିସୀମାରେ ରହିଥିବା ଅନୁଚ୍ଚ ହୁଡ଼ାକୁ ମେସିନ୍‍ ଦ୍ୱାରା ମାଟିକାମ କରାଯାଇ ବିଗତ ଦଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାରେ ଆସିଥିବା ବନ୍ୟାଜଳର ଉଚ୍ଚତା ଠାରୁ ଅଧିକ ରଖାଯାଇ ଦୃଢ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା।

 

ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଘର ବାରି ଅଗଣାରେ ରୋଜଗାରର ପନ୍ଥା ହିସାବରେ ୪୦୦ଗୋଟି ଖାକି କ୍ୟାମ୍ପ୍‍ବେଲ୍‍ ବତକ, ୧୦୦୦ ଗୋଟି ହ୍ୱାଇଟ୍‍ ପେକିନ୍‍ ବତକ ଓ ୧୦୦୦ ଗୋଟି କଡ଼କନାଥ କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁକୁ କେନ୍ଦ୍ର ତରଫରୁ ଇଛୁକ ଚାଷୀ ପରିବାରଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଏହି ଚକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଦୁଇଗୋଟି କ୍ଷେତ ପୋଖରୀକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଖାଇ ଦିଆଯାଇ ତଳ ମାଟିରେ ଚୂନ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଥିରେ ୪ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତିକରି ଆଗୁଆ ଭାବେ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ୪୦୦୦ ସଂଖ୍ୟାରେ ଜୟନ୍ତୀ ରୋହିର ବର୍ଷିକିଆ ମୁଣ୍ଡା ଯାଆଁଳ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ଫାର୍ମରୁ ଆଣି ଛଡ଼ା ଯାଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେହି କ୍ଷେତ ପୋଖରୀ ଦୁଇଟିରେ ୧୦,୦୦୦ ଗୋଟି ଭାକୁର, ୮୦୦୦ଗୋଟି ଜୟନ୍ତୀ ରୋହି ଏବଂ ୧୦,୦୦୦ ଗୋଟି ଏମୁର କାର୍ପର ଇଞ୍ଚିକିଆ ଯାଆଁଳ ଛଡ଼ାଯାଇଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟମାସ ବେଳକୁ ଏହି ୧୭ ଏକର ପରିମିତ ଚକ ମଧ୍ୟରେ ୩ ରୁ ୫ଫୁଟ (ତଳଜମି ଅସମାନତା ହେତୁ) ବର୍ଷାପାଣି ଜମିଗଲା ପରେ ଏହାର ମୋଟ କ୍ଷାରତ୍ୱ ଓ ପି.ଏଚ୍‍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ୮୦୦ କି.ଗ୍ରା ଚୂନ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ୫ ଦିନ ପରେ ସେଥିରେ ୮ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଟ୍ରିପ୍‍ କଞ୍ଚା ଗୋବରକୁ ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାରେ ପାଣି ମଧ୍ୟରେ ପକାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ୨ ଦିନ ପରେ କ୍ଷେତ ପୋଖରୀ ଗୁଡ଼ିକର ମୁହଁ ଖୋଲାଯାଇ ଏଥିରେ ଗଚ୍ଛିତ ଥିବା ସବୁ ଯାଆଁଳକୁ ଏହି ବିଶାଳକାୟ ଜଳାଶୟ ମଧ୍ୟକୁ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିଲା।

ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଶେଷ ସପ୍ତାହ ବେଳକୁ ଘେରିରେ ଅଗଭୀର ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଘାସ ଓ କଇଁ ଦଳର ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେବାରୁ ୧୫୦ କି.ଗ୍ରା ଗ୍ରାସ୍‍କାର୍ପ (ଦଳଖାଇ) ମାଛର ବଡ଼ ଯାଆଁଳ କିଣାଯାଇ ସେଥିରେ ତୁରନ୍ତ ଗଛିତ କରାଯାଇଥଲା। ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ଘେରି ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ବଡ଼ ମଶାରୀରେ ଜାଲ ଘେରାଇ ଏକ ‘ଫିଡ଼ିଂ ଜୋନ୍‍’ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଥିରେ ଦୈନିକ ଅପରାହ୍ନ ସମୟରେ ଭାସମାନ ପେଲେଟ୍‍ ମାଛ ଖାଦ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ନଭେମ୍ବର ମାସ ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୧୦ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ୍‍ ଏହି ଭାସମାନ କୃତ୍ରିମ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ୨୦ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପାଖାପାଖି ପାରମ୍ପରିକ ମାଛ ଖାଦ୍ୟକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆ ସରିଲାଣି । ଆଗାମୀ ଦିନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଆଉ ୫ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କୃତିମ ଭାସମାନ ମାଛଖାଦ୍ୟ ଦେବାପାଇଁ ଗଚ୍ଛିତ ରଖାଯାଇଛି। ଶୀତଋତୁ ମାଛରୋଗ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ୱରୂପ ନଭେମ୍ବର ମାସ ମଧ୍ୟଭାବରେ ଆଉ ୮୦୦କି.ଗ୍ରା ଚୂନକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। ଡ଼ିସେମ୍ବର ମାସ ଶେଷ ବେଳକୁ ଏହି ଜଳାଶୟରୁ ପାଖାପାଖି ୧୫ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଭାକୁର ରୋହିଙ୍କର ମୁଣ୍ଡା ଯାଆଁଳ (ହାରାହାରି କି.ଗ୍ରା ପ୍ରତି ଦର ଟ.୨୦୦/-), ୩୦ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ରୋହି, ଗ୍ରାସ୍‍କାର୍ପ ଓ ଏମୁର କାର୍ପ ମାଛ (ହାରାହାରି କି.ଗ୍ରା. ପ୍ରତିଦର ଟ.୧୨୦/-) ଏବଂ ୫ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଚୂନାମାଛ (ହାରାହାରି କି.ଗ୍ରା ପ୍ରତି ଦର ଟ.୫୦/-) ଏହିଭଳି ଅତିକମ୍‍ରେ ମୋଟ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ନମୁନା ଜାଲଟଣା ଦ୍ୱାରା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ନୂତନ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଉଚ୍ଚ ଓ ଚଉଡ଼ା ବିଶିଷ୍ଟ ପରିସୀମା ହୁଡ଼ା ଉପରେ ୯୨୫ ମିଟର ଲମ୍ବରେ ୮୦୦ ଗୋଟି ଆନ୍ଧ୍ର ପାଟକପୁରା କଦଳୀ ପୁଆକୁ ଜୁଲାଇମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିରେ ଅନ୍ତଃଫସଲ ହିସାବରେ ମାଧୁରୀ କିସମ ମିଠାମକା, ଲାଲ୍‍ ଭେଣ୍ଡି, ଲାଲ୍‍ ବରଗୁଡ଼ି, ମୂଳା, କାକୁଡ଼ି, ପ୍ରଭୃତି ଉଦ୍ୟାନ ଫସଲର ଚାରାଗୁଡ଼ିକୁ ଲଗା ଯାଇଥିଲା। ଅକ୍ଟୋବର ମାସଠାରୁ ମକା ଓ ଉଦ୍ୟାନ ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। ଡ଼ିସେମ୍ବର ମାସ ଶେଷ ବେଳକୁ କଦଳୀ କାନ୍ଦି ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ଏହି ହୁଡ଼ା ଉପରିସ୍ଥ ଉଦ୍ୟାନ ଫସଲରୁ ଅତିକମ୍ ରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଆୟ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି।

ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ କରାଯାଉଥିବା ଧାନ ସହ ମାଛଚାଷ ପଦ୍ଧତିରେ ମାଛଚାଷ ସମୟରେ ଜୈବିକ ଖତ ଭାବେ ପଡ଼ୁଥିବା ଗୋବରର ଅବଶୋଷଂଶ, ଅବ୍ୟବହୃତ ମାଛଖାଦ୍ୟ, ମାଛ ମଳ ଦ୍ୱାରା ଜୈବ ଅଙ୍ଗାରକ ଓ ଅନ୍ୟ ଉର୍ବରକ ଉପାଦାନରେ ପରିପୁଷ୍ଟ ମାଟିରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଟାଇଚୁଙ୍ଗ ଧାନଚାଷ ଜାନୁଆରୀ ମାସ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଗଲେ ଧାନର ଉତ୍ପାଦନ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପାରିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ଖତସାର ପ୍ରୟୋଗ ପରିମାଣକୁ ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ କମା ଯାଇପାରିବ ବୋଲି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତପୋଷଣ କରଛନ୍ତି।

ଏହି ନିକ୍ରା ଗ୍ରାମରେ ଏକ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଭଡ଼ା କେନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଅଛି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ତରଫରୁ ଦୁଇଗୋଟି ପମ୍ପସେଟ୍‍, ଏକ ଶକ୍ତିଚାଳିତ ଘାସ ବଛା ଯନ୍ତ୍ର, ଏକ ୩.୦ ଅଶ୍ୱକ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଚାଉଳ କଳ, ଏକ ଶକ୍ତି ଚାଳିତ ଔଷଧ ସିଞ୍ଚନ ଯନ୍ତ୍ର, ଏକ ହସ୍ତଚାଳିତ ଔଷଧ ସିଞ୍ଚନ ଯନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଦୈନିକ ବର୍ଷାଜଳ ମାପିବା ପାଇଁ ଏକ ମାପକ ଦିଆଯାଇଛି। ୧୦ ଜଣ ପୁରୁଷ ଚାଷୀ ଓ ୫ଜଣ କୃଷିଜୀବୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ନେଇକି ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଅଛି। ଏହି କମିଟିର ନାମ ରଖାଯାଇଛି – ‘ଗ୍ରାମ ଜଳବାୟୁ ଯତି ପରିଚାଳନା ସମିତି’। ଏହି ସମିତି ନାମରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ରେ ଏକ ସଂଚୟ ଜମାଖାତା ଖୋଲାଯାଇଅଛି। ଯନ୍ତପାତି ଗୁଡିକୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭଡା ସୂତ୍ରରେ ଦିଆଯାଇ ଏଥିରୁ ଉପାର୍ଜିତ ଅର୍ଥକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଖାତାରେ ଜମା ରଖାଯାଉଛି। ସମିତିର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଓ ସଦସ୍ୟାମାନେ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କର ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସମୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜଳବାୟୁକୁ ଖାପ ଖୁଆଇଲା ଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟାଗୁଡିକୁ କୃଷି ଓ ଆନୁସଙ୍ଗିକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଉଛନ୍ତି।

ଇତି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପ୍ରାୟ ୭ ମାସ ସମୟ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଛି। ଜିଲ୍ଲା ମୂଖ୍ୟ କୃଷି ଅଧିକାରୀ, ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାୟ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପଟିକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏହାର ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ଏହାକୁ ଜିଲ୍ଲାର ୧୧ ଟି ବ୍ଲକ୍ରେ ଥିବା ପତିତ ଜମି ଗୁଡିକରେ ଆଗାମୀ ଖରିଫ୍ ଋତୁରେ ନିଜ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରାଇବା ପାଇଁ ଆଶାପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ପ୍ରକଳ୍ପଟିକୁ ପରିଦର୍ଶନ ଓ ଏହାର ଉପାଦେୟତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ୩୦ ଗୋଟି ଜିଲ୍ସାର ୫୦ ଜଣ କୃଷି ବିଭାଗ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଜାତିପୁର ଗ୍ରାମକୁ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ଜିଲ୍ଲାର ୧୧ଟି ବ୍ଲକର ୧୧ ଗୋଟି ମୂଖ୍ୟ କୃଷକ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଘର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାନେ ଗ୍ରାମ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସି ଗ୍ରାମରେ ଥିବା କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଭଡା କେନ୍ଦ୍ର, କଡକ୍ ନାଥ କୁକୁଡା ଓ ବତକ ପାଳନ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ସମନ୍ବିତ ମାଛଚାଷ ହୋଇଥିବା ବିଶାଳ ଜଳାଶୟ ବୁଲି ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିବା ସହ ଏହିଭଳି ମଡେଲକୁ ନିଜ ଅଂଚଳରେ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ କେ.ଭି.କେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କର ସହାୟତା ଲୋଡିଥିଲେ। ଗତ ୨୨.୧୧.୨୦୨୨ ରେ ଜିଲ୍ଲାର ମୂଖ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଜ୍ୟୋତିି ଶଂକର ମହାପାତ୍ର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଟିକୁ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରକୃତ ସମସ୍ୟାକୁ ସଂପଦରେ ପରିଣତ କରିଥିବାରୁ କେ.ଭି.କେର ସମସ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କୁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇବା ସହ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ଆଦର୍ଶ ପ୍ରକଳ୍ପଟିକୁ ଜଳଜମି ବହୁଳ କଣାସ ବ୍ଲକ୍ ରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରତିଫଳିତ କରାଯିବା ପାଇଁ ମତପୋଷଣ କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ପ୍ରକଳ୍ପ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ତା’ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ମନେରେଗା ପାଣ୍ଠିରୁ ଅର୍ଥବ୍ୟୟ କରାଯାଇ ମାଟିକାମ କରିବାକୁ ଉପସ୍ଥିତ ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ଓ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଟି ‘ଜାତିପୁର ମଡେଲ୍’ ଭାବେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଜିଲ୍ଲା ବାହାରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରୁ ବୋଲି ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ସଫଳତା ପାଇଁ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ସ୍ଥିତ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ଼. ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ବରିଷ୍ଠ ମତ୍ସ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅମ୍ବିକା ପ୍ରସାଦ ନାୟକ, ଗୃହ ବିଜ୍ଞାନୀ ସୁମିତା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଯାନ୍ତ୍ରିକରଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୀପଶିଖା ପରମଜିତା ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସୋନିତା ରାଣୀ ସେଠୀ ଓ ନିଭା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ବିଭୁ ପ୍ରସାଦ ଦାଶ ଏବଂ ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳି ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ କର୍ମଚାରୀ ସଫଳତା ରେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ।

Comments are closed.