MEllora 950×100

ଜ୍ୟୋତିଷ ରତ୍ନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପୁସ୍ତିକା ଉନ୍ମୋଚନ

ଗୋପାଳପୁର: ଗୋପାଳପୁର ସ୍ଥିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଠାରେ ଆଜି ଜ୍ୟୋତିଷ ରତ୍ନ ଶ୍ରୀନିବାସ ଆଚାରିଲୁଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଟି ପୁସ୍ତିକା ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଲେଖିକା ଡ଼ଃ. ତୁର୍ଲା ପାଟି ରlଜେଶ୍ୱରିଙ୍କ ଓଡ଼ିଆରୁ ତେଲୁଗୁ ଅନୁବାଦ କରିଥିବା (ପ୍ରବକ୍ତା), ଲେଖକ ଖାଲିଲ ଜେବ୍ରାନଙ୍କ ଇଂରାଜୀ ପୁସ୍ତିକା ଦା (ପ୍ରୋଫେକ୍ଟ)କୁ ତେଲୁଗୁରେ ଅନୁବାଦ କରିଥିବା ଏବଂ ଜ୍ଞାନପୀଠ ଆୱାଡି ଗୋପୀନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ରଚିତ ଦାଦି ବୁଢା ଓ ପ୍ରତିଭା ରାୟଙ୍କ ରଚିତ ଉଲଘନ୍ନକୁ ମଧ୍ୟ ତେଲୁଗୁରେ ଲେଖିବା ସହ ପ୍ରାୟ ୨୦ଟି କବିତାକୁ ତେଲୁଗୁରେ ଅନୁବାଦ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡ଼େମୀର ପ୍ରାୟ ୬ଟି ଓଡିଆ ପୁସ୍ତିକାକୁ ତେଲୁଗୁରେ ଅନୁବାଦ କରିଛନ୍ତି।

ସେ ୧୯୭୬ରୁ ଅଧ୍ୟାପିକା ଭାବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଖଲିକୋଟ କଲେଜରୁ ନିଜର ଚାକିରି ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ଜୟପୁର ଓ ବିନାୟକ କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟାପିକା ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିଲେ l ସେ ୨୦୦୭ ରେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଚନ୍ତି। ସେହିପରି ତାଙ୍କ ସ୍ଵାମୀ ଏନ୍. ସତ୍ୟନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଲିଖିତ ଲିଜେଣ୍ଡ ଅଫ୍ ଶ୍ରୀ ଭେ6ଙ୍କଟଶ୍ୱର ସ୍ବାମୀ ଲର୍ଡ ଅଫ୍ ସେଭେନ୍ ହିଲ୍ସକୁ ଠାକୁର ବାଲାଜୀଙ୍କ ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଥା ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖାକୁ ମଧ୍ୟ ଆଜି ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା।

Comments are closed.