ଏନଇଇଟି ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ଜାରି : ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏହି ଲିଙ୍କରୁ

ଏନଇଇଟି ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ -୨୦୨୦

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜାତୀୟ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଟିଏ) ୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସାରା ଦେଶରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏନଇଇଟି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ଜାରି କରିଛି। ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଏନଟିଏ ntaneet.nic.in ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରୁ ସେମାନଙ୍କର ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ। ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କେଉଁ ସହରରେ ସେମାନଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ଅଛି ସେ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡରେ ସେ ନିଜ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକଣା, ରିପୋର୍ଟିଂ ସମୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ। ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପଢିବା ଉଚିତ୍। କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏନଟିଏ ​​ଅନେକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସ୍ଥିର କରିଛି। ଦେଶର ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ଏମବିବିଏସ/ବିଡିଏସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ଏନଇଇଟି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ  ନିଟ୍ ଓ ଜେଇଇ ପରୀକ୍ଷା ହେବା ନେଇ ଏନଟିଏ  ମଙ୍ଗଳବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ଜେଇଇ ଓ ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଏନଟିଏ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ରେ ହେବ ନିଟ୍, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ଓ ୬ରେ ହେବ ଜେଇଇ ପରୀକ୍ଷା। ଏନେଇ ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହାସହ ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ପାଇଁ ସେଣ୍ଟର ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦ରୁ ୬୬୦କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ନିଟ୍ ପାଇଁ ସେଣ୍ଟର ସଂଖ୍ୟା ୨୫୪୬ରୁ ୩୮୪୩କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଏନଇଇଟି ପରୀକ୍ଷା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ରେ ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟାରୁ ୫ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ପୂର୍ବରୁ ୩ ମଇରେ ଏନଇଇଟି ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଏହାକୁ ୨୬ ଜୁଲାଇକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାକୁ ପୁନର୍ବାର ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ​ତେବେ ଗତକାଲି ଏନଟିଏ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ଏନଟିଏ ୯୯% ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ଥିବା ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସଂପର୍କରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। ଏନଇଇଟି ପାଇଁ ୧୫.୯୭ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଜାତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି (ଏନଟିଏ)​‌ ଜେଇଇ-ଏନଇଇଟି ପରୀକ୍ଷାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଆଶଙ୍କା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି |

ଏନଇଇଟି ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା

-ଏନଇଇଟି ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ୨୪ ପରିବର୍ତ୍ତେ, ୧୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଗୋଟିଏ ଶ୍ରେଣୀ ବା କକ୍ଷରେ ବସିବେ।

– ଏନଇଇଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୪୬ରୁ ୩୮୪୩କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

– ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଛଅ ଫୁଟ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ହେବ।

– ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ, ଯାହାର ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ୯୯.୪ ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନାଇଟ୍ ରୁ ଅଧିକ ହେବ, ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା କୋଠରୀ ବା ଆଇସୋଲେସନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିଆଯିବ। ସେଠାରେ ବସି ସେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ।

– ଫ୍ରିସକିଙ୍ଗ, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ ପଞ୍ଜୀକରଣ କକ୍ଷ ଭିତରେ କରାଯିବ।

– ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏକ ନୂଆ ମାସ୍କ ଦିଆଯିବ। ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ କେବଳ ଆଡମିଟ୍ କାର୍ଡ, ଆଇଡି ପ୍ରୁଫ୍, ପାଣି ବୋତଲ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ନେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

– ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାବେଳେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ନାହିଁ।

– ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ନୁହଁନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ସଂସ୍ପର୍ଷରେ ଆସି ନାହାଁନ୍ତି।

Comments
Loading...