MEllora 950×100

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ହେବ ଉତ୍ତର କୋରିଆ: କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍

ଉତ୍ତର କୋରିଆ: ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ବିଶ୍ବର ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ହେବା ଉତ୍ତର କୋରିଆର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଦଶହଜାର ସାମରିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୧୮ରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ଆମେରିକାର ଆଣବିକ ବିପଦକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । କିମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ମାନ ତଥା ସାର୍ବଭାମତ୍ୱକୁ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି ।

ଏହାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରଣନୀତିକ ଶକ୍ତି ହେବା। କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ହ୍ୱାସଙ୍ଗ-୧୭କୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କୌଶଳ ଅସ୍ତ୍ର ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସଂକଳ୍ପ ଏବଂ ପରିଶେଷରେ ବିଶ୍ୱର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଗଠନ କରିବାର କ୍ଷମତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା ବୋଲି କହିଥିଲେ । ପରୀକ୍ଷାରେ ଜଡିତ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଇଞ୍ଜିନିୟର୍, ସାମରିକ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ଫଟୋ ପାଇଁ କିମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅସାଧାରଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦେଶର ଆଣବିକ ନିରାକରଣକୁ ସେମାନେ ବିସ୍ତାର କରିବେ ।

ସେହି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ ଶାସକ ଦଳ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସର ଶପଥ ନେଇଥିଲେ, ଦଳ ଏବଂ କିମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାରକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ଯେ ଆମର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କେବଳ ସେମାନେ କହିଥିବା ଦିଗରେ କଠୋର ଉଡ଼ିବେ।

Comments are closed.