୨୦୨୦ରେ ଅନଲାଇନ ଦ୍ବାରା ଖୋଜା ଯାଇଥିବା ୧୦ ବଡ଼ ଘଟଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୦ ମସିହାରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରୁ କାମ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଲୋକେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ଅନଲାଇନ୍ ସର୍ଚ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖବର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଲୋକମାନେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ନିଜକୁ ଅବଗତ କରାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଏହି ବର୍ଷରେ କେଉଁ ଟପ୍ -୧୦ ନ୍ୟୁଜ୍ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଖୋଜିଥିଲେ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ, କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକ ଡାଉନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହିପରି ଭାବରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲକଡାଉନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ୧୪ ଏପ୍ରିଲ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୧୫ ଏପ୍ରିଲରୁ ୩ମେ, ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ମଇରୁ ୧୭ମେ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ୧୮ ମେରୁ ୩୧ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକଡାଉନ ଜାରି ରହିଥିଲା। ଏହା ପରେ ସରକାର ଜୁନ୍ ୧ରୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

Image Source : Twitter

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଦେଶର ନଜର ଥିଲା। ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଦିଲ୍ଲୀରେ ୭୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୬୨ ଟି ଜିତି ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ବିଜେପିକୁ କେବଳ ଆଠଟି ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିଲା। ଦିଲ୍ଲୀର ଏହି ବିଶାଳ ବିଜୟ ପରେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ।

image credit-amar ujala

ମେ ମାସରେ, ଏସିଆର ଦୁଇଟି ବୃହତ୍ତମ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ହୋଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଫଳାଫଳ ୧୫ ଜୁନ ରାତିରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତର ୨୦ର ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ରହିଆସିଛି।

ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା ପରେ ନିର୍ଭାୟ ମାମଲାରେ ସମସ୍ତ ଦୋଶୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଚାରିଜଣ ଦୋଷୀ ବିନୟ, ପୱନ, ଅକ୍ଷୟ ଏବଂ ମୁକେଶଙ୍କୁ ୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ସକାଳେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

image credit-amar ujala

ଫେବୃଆରୀରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୟଙ୍କର ହିଂସା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।  ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୟଙ୍କର ରକ୍ତପାତ, ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେବା ଏବଂ ଅନେକ ହିଂସା ଘଟଣାର ସାକ୍ଷୀ ରହିଥିଲା। ଏହି ହିଂସାରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଫେବୃଆରୀରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପରିବାର ସହ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଏହା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ ଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଘର ଗୁଜୁରାଟରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପାଇଁ ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଅହମ୍ମଦାବାଦର ମୋଟେରା ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏହି ଦୁଇ ନେତା ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ-ଆମେରିକାର ନୂତନ ସମ୍ପର୍କ ଗଢି ଉଠିଥିଲା। । ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଫେରିବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ତାଜମହଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଦେଶର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳ ମେ ମାସରେ ସଇକ୍ଲୋନ ଅମ୍ପନ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବଧିରେ, ଉଚ୍ଚ ବେଗରେ ପବନ ଓ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଅମ୍ପନ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୬୦ କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚି ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିନାଶ ଘଟାଇଥିଲା। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାଞ୍ଚଟି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ମଧ୍ୟରୁ ଚାରିଟି ବଙ୍ଗୋପସାଗର କିମ୍ବା ଆରବ ସାଗରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଭୟଙ୍କର ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା।

ନଭେମ୍ବରରେ, ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭିର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏକ ପୁରୁଣା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଇଣ୍ଟେରିୟର ଡିଜାଇନର୍ ଅନଭାଇ ନାୟକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାଆ କୁମୁଦ ନାୟକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ୨୦୧୮ ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସିଆଇଡି ଗିରଫ କରିଥିଲା। ତେବେ ପରେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

image credit-amara ujala

ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ବିରୋଧରେ ଦୁଇଟି ଅପମାନଜନକ ଟୁଇଟ୍ ପାଇଁ ଅପରାଧିକ ଅବମାନନା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାର ରାୟ ଦେବାବେଳେ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ରେ ଏକ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିଥିଲେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ରମାଗତ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି ମାସରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମାନ୍ୟ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା। ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଭୂକମ୍ପ ଖବର ଖୋଜିଥିଲେ।

Comments
Loading...