ଶିଳ୍ପକୁ କଞ୍ଚାମାଲ ଯୋଗାଣ: ଦୁଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଶୀ ଓ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର:  ଶିଳ୍ପକୁ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଭାବେ କଞ୍ଚାମାଲ ଯୋଗାଣ; ନିଯୁକ୍ତି ତଥା ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ୱକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଖଣିଜ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା, ଖଣି ଓ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଯୋଶୀ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଖଣିଜ ବ୍ଲକଗୁଡିକର ନିଲାମ ସଫଳତାର ସହ ନିଲାମ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ ।  ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭରେ କିଛି ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଦେଇଛି ଯାହା ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ପରିବହନରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଫଳରେ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ କଞ୍ଚାମାଲ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଓ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ତେଣୁ ଉତ୍ପାଦନ ଓ ପରିବହନରେ ବ୍ୟାଘାତ ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଅବାଞ୍ଛିତ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଏହାର ଉଚ୍ଚମୂଲ୍ୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ଆହ୍ବାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହା ରାଜ୍ୟର ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଜଟିଳ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଶେଷ ଉପଭୋକ୍ତା ଶିଳ୍ପକୁ ଖଣି ଯୋଗାଣ ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବାରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ଅଣ୍ଡରଟେକିଂ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ। ଖଣିଜ ବଜାରରେ ସେମାନଙ୍କର  ଉପସ୍ଥିତି ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟରେ ସୁଗମ ଯୋଗାଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏମଏସଏମଇ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

ତେଣୁ ଶିଳ୍ପକୁ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ କଞ୍ଚାମାଲ ଯୋଗାଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଖଣିଜ ବ୍ଲକଗୁଡ଼ିକର ସଂରକ୍ଷଣ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।  ଓଡିଶା ଖଣିଜ କ୍ଷେତ୍ରର ସଂସ୍କାର ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକର ସରଳତାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ ଯାହା ଦେଶର ଖଣିଜ ସମ୍ପଦକୁ ଖୋଲିବାରେ ବହୁ ଦୂର ଯିବ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ।

ଏହି ଅବସରରେ କୋଇଲା ଓ ଅନ୍ୟ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ରାଜଭାଗ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସଂଶୋଧନ ୨୦୧୭ ମସିହାରୁ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି କାରଣ ଏହା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଏହି ଭର୍ଚ୍ୟୁଆଲ ବୈଠକରେ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ତ୍ରିପାଠୀ, ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

Comments
Loading...