ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ କରୋନାର ୪ଟି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି : ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ : ଭାରତରେ କରୋନା ଟିକାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆହୁରି ଅନେକ ଟିକା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ନିମନ୍ତେ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବୋଧହୁଏ ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ୪ଟି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଗତକାଲି ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସେରମର କୋଭିସିଲ୍ଡକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଡ୍ରାଏ ରନ୍ ଚାଲିଛି। ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ, ବ୍ରିଟେନ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଫାଇଜର ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନିକା ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା । ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଫାଇଜର ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ କରୋନା ୬ଟି କରୋନା ଟୀକାର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି । ସେଥିରେ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି। କୋଭିସିଲ୍ଡ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନିକା ଏବଂ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ପୁଣେ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି । କୋଭାକ୍ସିନ୍ ହେଉଛି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସହଯୋଗରେ ବାୟୋଟେକ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା।

ଏହି ଦୁଇଟି ବ୍ୟତୀତ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗର ସହଯୋଗରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ କ୍ୟାଡିଲା ହେଲଥ କେୟାର ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ZyCOV-D ବିକଶିତ ହେଉଛି। ନୋଭାମାକ୍ସ ସହଯୋଗରେ CoV2373 ମଧ୍ୟ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହେଉଛି।
ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଟିକା ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବାୟୋଲୋଜିକାଲ୍ ଇ ଲିମିଟେଡ୍, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, MIT, ଆମେରିକା ସହଯୋଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଆମେରିକାର ସହଯୋଗରେ ପୁଣେ ଭିତ୍ତିକ ଜେନୋଭା ବାୟୋ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ବାରା ଦ୍ୱିତୀୟ HDT ବିକଶିତ ହୋଇଛି ।
ଆମେରିକାର ଥୋମାସ୍ ଜେଫରସନ ୟୁନିଭରସିଟି ସହ ମିଳିତ ଭାବରେ ବାୟୋଟେକ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଲିମିଟେଡ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ବାରା ଅନ୍ୟ ଏକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଅଛି। ଋଷର ସ୍ପୁଟିନିକ-ଭି ମଧ୍ୟ ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଲ୍ୟାବ ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି।

Comments
Loading...