କ୍ରେଡିଟ ଆଉଟରିଚ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସେବା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଲିଡ ବ୍ୟାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ କ୍ରେଡିଟ୍ ଆଉଟ୍ରିଚ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପଡିଆ ଠାରେ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ନବରଙ୍ଗପୁର ବିଧାୟକ ସଦାଶିବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାଗବତ ଭତରା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦେଶଶକ ରତ୍ନକର ସାହୁ, ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଭାସ୍କର ରଇତ, ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ବିକାଶ, ଏସବିଆଇ, ଆରବିଓ, ଜୟପୁରର ପଦ୍ମନ ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ନବାର୍ଡ ଡିଡ଼ିଏମ ବିକାଶ ଟିଗା, ଅଗ୍ରଣୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସୁକୁମାର ବକ୍ସି, ବଣିକ ସଙ୍ଘ ସଭାପତି ସୁଶୀଲ ଜୈନ, ପି. ଲିଙ୍ଗା ମୁର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ସମସ୍ତ ବିଭାଗରେ ବିଶେଷ କରି କୃଷି ଓ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଋଣ ପ୍ରଦାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା। ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ପାଇଁ ପିଏମଜିଇପି, ଏମକେୟୁୱାଇ, ପିଏମ ସ୍ଵନିଧି, ପିଏମ ଏଫଏମଇ, ମୁଦ୍ରା ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୧୬ଟି ଷ୍ଟଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସେବା ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ।

ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦେଶକ ରତ୍ନକର ସାହୁ ମହିଳା ଏସେଚଜି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଉଚିତ୍। ପରବର୍ତ୍ତୀ କ୍ରେଡିଟ୍ ଆଉଟ୍ରିଚ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ସେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ଋଣ ମଞ୍ଜୁର କରିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଲଡିଏମ ସୁକୁମାର ବକ୍ସି ପାଣ୍ଡେମିକ୍ ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧା ଅଟନ୍ତି। କାରଣ ସେମାନେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ରକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ମହିଳା ଏସଏଚଜି ଋଣ ସର୍ବନିମ୍ନ ଟିକେଟ୍ ଆକାର ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବା ଉଚିତ୍। ବିଧାୟକ ପ୍ରଧାନ ଋଣ ନେଇଥିବା ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଋଣ ପାଇ ପାରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଜିଲା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଏସଏଚଜି ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣର ଉନ୍ନତି କରିପାରିବା। ଶୁକ୍ରବାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ପ୍ରକାର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇଛି। ମୋଟ ୧୪୧ ଜଣ ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧୬ କୋଟି ୪୬ ଲକ୍ଷ ୪୩ ହଜାର ୫୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

Comments
Loading...