MEllora 950×100

ଏ କିପରି ଅବହେଳା ; ଗୋଟିଏ ଇଞ୍ଜେକସନ ଛୁଞ୍ଚିରୁ ୩୯ ଜଣଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା

ଭୋପାଳ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସାଗର ଜିଲାରେ କରୋନା ଟିକାକରଣକୁ ନେଇ ଏକ ଅବହେଳା ହୋଇଥିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗୋଟିଏ ଛୁଞ୍ଚି(ସିରିଞ୍ଜ) ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରାୟ ୩୯ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପିଲାଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ଏନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।
ଘଟଣା କ୍ରମେ ; ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମହା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ବୁଧବାର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ, କିଛି ପିତାମାତା ଟୀକାକରଣକାରୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମାନ ସିରିଞ୍ଜରେ ଟୀକାକରଣ କରୁଥିବା ଦେଖିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସମଗ୍ର ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା।
ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ,ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମେଗା ଟୀକାକରଣ ସମୟରେ ଅବହେଳା ଦେଖାଦେଇଥିଲା, ପରେ ଟୀକାକରଣକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ,ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିବା ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ୩୯ ପିଲା ନବମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ୧୨ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଥିଲେ।
ପିତାମାତାଙ୍କ ବିରୋଧ ପରେ ସାଗରର କଲେକ୍ଟର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କ୍ଷିତିଜ ସିଙ୍ଗଲ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ (ସିଏମଏଚଓ) ଡକ୍ଟର ଡି.କେ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ,ଟୀକାକରଣକାରୀ ୩୯ ଜଣ ପିଲାଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ସମାନ ସିରିଞ୍ଜ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି। ଅଭିଭାବକଙ୍କ ବିରୋଧ ପରେ ଉକ୍ତ ଟୀକାକରଣକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସିଏମଏଚଓ ସ୍କୁଲ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ପାଇପାରିନଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତାଙ୍କ ଫୋନ୍ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।
ଗୋପାଳ ଗଞ୍ଜ ପୁଲିସ ଷ୍ଟେସନର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ସଂହିତା ଧାରା ୩୩୬ (ମାନବ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଅବହେଳା କାର୍ୟ୍ୟ) ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଛନ୍ତି। ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯାଉଛି।

Comments are closed.