MEllora 950×100

ଅଭାବ ଅନାଟନରେ ‘ମାଉଣ୍ଟେନ୍ ମ୍ୟାନ୍’ ଦଶରଥ ମାଂଝି : ନାତୁଣୀର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନାହିଁ ଅର୍ଥ

ସମାଜ ପୋର୍ଟାଲ ଡେସ୍କ  : ସାରା ଦେଶରେ ‘ମାଉଣ୍ଟେନ୍ ମ୍ୟାନ୍’ ଭାବରେ ପରିଚିତ ଗୟାର ଦଶରଥ ମାଂଝି, ଯିଏ ପ୍ରେମ ପାଇଁ ପାହାଡ କାଟି ରାସ୍ତା ତିଆରି କରିଥିଲେ। ଦଶରଥ ମାଂଝିଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ନାମରେ ଡାକ୍ତରଖାନା, ରାସ୍ତା ଇତ୍ୟାଦି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଆଜି ସେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଓ ଅଭାବ ଅନାଟନ ଭିତରେ କାଳ କାଟୁଛି।

ଆଜି ତାଙ୍କ ପରିବାର ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ପଡିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସାରା ପରିବାର ଦଶରଥ ମାଂଝିଙ୍କ ଦୁଇ ବର୍ଷର ନାତୁଣୀ ପିଙ୍କି ପାଇଁ ଋଣ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏବେ ତାଙ୍କ ପିଲାର ଭଲ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ମିଳୁ ନାହିଁ।

ଦଶରଥ ମାଂଝିଙ୍କ ନାତି ମାଡ୍ରାସରେ କାମ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହା ପରଠାରୁ ସେ ଘରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି କାମ ମିଳୁନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଦଶରଥ ମାଂଝିଙ୍କ ଦୁଇ ବର୍ଷର ନାତୁଣୀ ପିଙ୍କି କୁମାରୀଙ୍କ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲା। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପିଙ୍କିର ଗୋଟିଏ ହାତ ଏବଂ ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା।

ପିଙ୍କିର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଗ୍ରାମର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଋଣ ନେଇ ଚିକିତ୍ସା କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ପିଙ୍କି କୁମାରୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ  ଆଉ କାହାରି ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ ଏବଂ ପରିବାର ଲୋକେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଅନେକଙ୍କୁ ଗୁହାରୀ କରୁଛନ୍ତି  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ପିଙ୍କିର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ପରିଣତ ବୟସରେ ‘ମାଉଣ୍ଟେନ୍ ମ୍ୟାନ୍’ ଦଶରଥ ମାଂଝି, Photo : aajtak

ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଇନ୍ଦିରା ଆବାର ସୁବିଧା ପାଇ ନାହାନ୍ତି। ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ସୁବିଧା ପାଇଥିବା ପୁଅ ଭାଗୀରଥ ମାଂଝିଙ୍କ ଟଙ୍କାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଟକାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଫିଲ୍ମର ସୁଟିଂ ସମୟରେ ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକମାନେ ଅନେକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଫିଲ୍ମର ରୟାଲଟି ମିଳିବ, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ମିଳି ନାହିଁ। ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ପୂର୍ବ ପରି ନଡ଼ା ତିଆରି ଚାଳ ଛପର ଘରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଦଶରଥ ମାଂଝିଙ୍କ ପୁଅ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଝିଅଟି ଘର ନିକଟରେ ଖେଳୁଥିଲା ଏବଂ ତା ମା’ କିଛି କାମ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଆଡ଼କୁ ଯାଉଥିଲେ। ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସୁଥିବା ଏକ ବାଇକ୍ ଝିଅକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।

ସେ କୁହନ୍ତି… ଆମେ ବହୁତ ଗରିବ, ଋଣ ନେଇ ଝିଅର ଚିକିତ୍ସା କରିଛୁ। ମୁଁ ବାହାରେ କାମ କରୁଥିଲି କିନ୍ତୁ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ଘରକୁ ଆସିଥିଲି। ଏଥି ସହିତ, ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁ ବହୁତ ସମସ୍ୟା ଅଛି, କୌଣସି କାମ ମିଳୁ ନାହିଁ।

 

ଦଶରଥ ମାଂଝିଙ୍କ ଚାଳ ଛପର ଘର, Photo : ajjtak

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବର୍ଷା ହେଉନାହିଁ ଯେଉଁଥିପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ଧାନ ଚାଷ ହେଉନାହିଁ। ଆମେ ଘରେ ବେକାର। ମୋ ବାପାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦେଖି ଏଠାରେ ଏକ ରାସ୍ତା ତିଆରି ହୋଇଛି, ମୋ ବାପାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆମକୁ କୌ ଣସି ଲାଭ ମିଳିନାହିଁ। ଫିଲ୍ମ ତିଆରି କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେ ଫିଲ୍ମ ତିଆରି କରିବା ପରେ ଚାଲିଗଲେ। ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେମାନେ ଫିଲ୍ମର ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ଦେବେ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଅଶିକ୍ଷିତ, ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଆମେ ମୁମ୍ବଇକୁ ଯିବା ସହଜ ନୁହେଁ, ଆମକୁ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଆମେ ପାଉଥିବା ପୁରୁଣା ପେନସନ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି | ଝିଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମ ପାଖରେ ଗୋଟିଏ ପଇସା ନାହିଁ ।

Comments are closed.