MEllora 950×100

ଦାଦନ : ୫ ବର୍ଷରେ ୨୫୦ ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଭବାନୀପାଟଣା :  କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ଗରିବ, ଆଦିବାସୀ, ଦଳିତ, ପଛୁଆବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେତେ ଯେ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ତା’ର ହିସାବ ନାହିଁ। ବର୍ଷକୁ ପାଞ୍ଚ ଶହ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଆସି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତୃମଣ୍ଡଳୀ ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଲମ୍ବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ସରିଗଲା ପରେ ଦାଦନ ସମସ୍ୟା କଥା ଭୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର କି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉ ନଥିବାରୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଶବ ହୋଇ ଗାଁକୁ ଫେରୁଥିବା ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ଶହରୁ ଅଧିକ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛିି। ୨୦୧୮ ମସିହାରୁ ୨୦୨୨ ଡିସେମ୍ବର ୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଶବ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଦାଦନ ଶବ ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ଘରକୁ ଫେରି ପାରିନାହିଁ। ଗତ ୨ ମାସ ଭିତରେ ଜିଲାରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ସାରିଲେଣି।
ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ଜିଲାରେ ଖରିଫ ‌‌ଧାନ କଟା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚାଷକାମ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର କାମ ଛାଡ଼ି ଦାଦନ ଶ୍ରମିକମାନେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ
ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଚାଲି ଯାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ସମାଧାନ ଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ, ଶ୍ରମ ବିଭାଗ, ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଆନ୍ତରିକତାର ସହ ଉଦ୍ୟମ କରୁ ନଥିବାରୁ ଭୋକର ଭୂଗୋଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ଏହି ଜିଲା ଦାଦନ ମୃତ୍ୟୁର ଉପତ୍ୟକା ଭାବେ କୁଖ୍ୟାତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ୨୫୦ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବାଦ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମୃତ କି ଜୀବିତ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଜାଣିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ସେହିପରି କେବଳ ୨୦୨୨ ନଭେମ୍ବର ଓ ଡିସେମ୍ବର ୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲାରେ ୧୨ ଦାଦନ ଶବ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ୩ ଦାଦନ ଶବ ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ଘରକୁ ଆସିପାରି ନାହିଁ। ଦାଦନ ଖଟି ଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ସେମାନଙ୍କ ଶବ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ମାଟିରେ ମିଶି ଯାଇଛି। ଗତ ୨ ମାସ ଭିତରେ କେବଳ କୋକସରା ବ୍ଲକରେ ୭ରୁ ଅଧିକ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ହୋଇଛି। ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ କୋକସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗମ୍ଭାରିଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ସିର୍ଲିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଗୟାଧର ନାଏକଙ୍କ ପୁଅ ତେଜରାଜ ନାଏକ (୨୭) ସିକନ୍ଦରାବାଦ ଠିକା ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଗତ ୨ ତାରିଖ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ତେଜରାଜଙ୍କ ଶବ ସିର୍ଲିଗୁଡ଼ା ପହଞ୍ଚିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନ ପୂରୁଣୁ ନିକଟସ୍ଥ ସାନ ପୋଡ଼ାଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ନେଗୀଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ସତ୍ୟ ସୁନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଆସିଛି। ସେ ମଧ୍ୟ ସିକନ୍ଦରାବାଦର ଏକ ଇଟାଭାଟିରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ଗତ ୪ ତାରିଖ ଇଟା ଭାଟିରେ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ତତଲା ପାଉଁଶରେ ପୋଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ପରିବାର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅଙ୍କୁ ହରାଇ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଦାଦନ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଶ୍ରମ ଆୟୁକ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ରାଇକାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯେଉଁ ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଛି ତା ଉପରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ଯୋଗସୂତ୍ର ରକ୍ଷାକରି ଦାଦନ ଶ୍ରମିକର ଶବ ଗାଁକୁ ଫେରିବା ଦିଗରେ ପଦ​କ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକମାନେ ଶ୍ରମ ବିଭାଗରେ ନାମ ପଞ୍ଜିକୃତ ନ କରାଇ ଲୁଚିଛପି ଯାଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବାବଦରେ ସଠିକ ତଥ୍ୟ ନ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଦାଦନ ସମସ୍ୟା କମିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ରାଇକା କହିଛନ୍ତି।

Comments are closed.