MEllora 950×100

ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ନୂତନ ଯୁଗ; କାଗଜ ବିମାନ ତିଆରି କରୁଥିବା ହାତ ତିଆରି କରୁଛି ଭାରତର ବିମାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ‘ମନ କି ବାତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ଜି -୨୦ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବା ଆମ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ତାହା ସହ ଏହି ସୁଯୋଗର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଯୋଗ କରି ଆମକୁ ବିଶ୍ୱ କଲ୍ୟାଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୧୩୦ କୋଟି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସହ ଯୋଡିହେବା ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମୋ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ମାଧ୍ୟମ ହେବ ।

ତାହା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଜି-୨୦ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ । ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟର ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଜିଡିପିର ୮୫% ଅଟେ । ଏହି ସୁଯୋଗର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଯୋଗ କରି ଆମକୁ ବିଶ୍ୱ କଲ୍ୟାଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଶାନ୍ତି ହେଉ କିମ୍ବା ଏକତା ହେଉ, ପରିବେଶଠାରୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା କିମ୍ବା ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ଏଗୁଡିକ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଆହ୍ୱାନ ଗୁଡ଼ିକର ଭାରତ ରହିଛି ।

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜି-୨୦ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତର ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ତୁମେ ତୁମର ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ବିବିଧ ଏବଂ ଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗକୁ ବିଶ୍ୱକୁ ଆଣିବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଏକ ନୂତନ ଯୁଗ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ।, ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ ଦିନେ ହାତରେ କାଗଜ ବିମାନ ତିଆରି କରୁଥିଲେ, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ବିମାନ ତିଆରି କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି । ତାହା ସହ କଳା, ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ଆମର ସଂଲଗ୍ନତା ହେଉଛି ମାନବିକତାର ପ୍ରକୃତ ପରିଚୟ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.