ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ୧୨୧ ପ୍ରକାର ଆମ୍ବ

ସହାରନପୁର : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସହାରନପୁରରେ ଆମ୍ବର ଏପରି ଏକ ଗଛ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୨୧ ପ୍ରକାରର ଆମ୍ବ ରହିଛି। ଏହି ଆମ୍ବ ଗଛକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବହୁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରରୁ ଲୋକେ ଆସୁଛନ୍ତି। ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଏହା କିଭଳି ସମ୍ଭବ।
ସାରା ଦୁନିଆରେ ଆମ୍ବର ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତି ରହିଛି। ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରକାରର ଆମ୍ବ ଭାରତରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଜାତି ଆମ୍ବର ଭିନ୍ନ ସ୍ୱାଦ, ମହକ ଓ ପ୍ରସିଦ୍ଧତା ରହିଛି। କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଲଙ୍ଗଡା ତ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଦଶହରୀ ଆମ୍ବ ପସନ୍ଦ। ଭିନ୍ନ ଆମ୍ବ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସହର ଖୁବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ୧୨୧ ପ୍ରକାର ଆମ୍ବ ନିଜର ହିଁ ବିଶେଷତ୍ୱ ମଧ୍ୟରେ ଖୁବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ସହାରନପୁର ସହରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆମ୍ବ ଏବେ ଖୁବ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି। ଏହି ଗଛକୁ ସଠିକ ଯତ୍ନ ସହ ରଖିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୫ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗି ଥିଲା।
ସହାନପୁରର କମ୍ପାନୀ ବଗିଚା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାର ଗଛ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଗଛ ପ୍ରାୟ ୧୫ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସମୟ ଲାଗିଛି। ମାତ୍ର ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା , ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ପାଇଁ ଗବେଷା କରାଯାଇଥିଲା।
ଏହି ଗଛରେ ଦଶହରୀ, ଲଙ୍ଗଡା, ରାମକେଲା, ଚୋସା, ଆମ୍ରପାଲୀ, ସହାରନପୁର ବରୁଣ, ସହାରନପୁର ସୌରଭ ଭଳି ୧୨୧ ପ୍ରକାର ଆମ୍ବ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତି ଆମ୍ବ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଅଧିକ ରୁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଗବେଷଣା କରାଯାଉଛି।

Comments
Loading...