ମମତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢୁଛି ଅଡୁଆ

କଲକାତା(ମହେଶ ଶର୍ମା): ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଚଳିତବର୍ଷ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣ ଉଷ୍ମ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ରାଜ୍ୟକୁ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଆଡକୁ ନେଉଛି। ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହିଂସା ଘଟଣା ରାଜ୍ୟର ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛି। କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଶାସନକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏକଦା ଟିଏମସିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିବା ଆରଏସଏସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିଏମସି(ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରସ)ର କ୍ଷମତାକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ମିଶନ ବଙ୍ଗଳାକୁ ଏଜେଣ୍ଡା ରଖିଛି। ତିନି ଦିନ ଧରି ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ବସିଥିବା ସଙ୍ଘ ପରିବାରର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଜୟ କରିବା ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ୍-ଇ-ଇଟେହାଦୁଲ ମୁସଲିମନ୍ (ଏଆଇଏମ୍ଆଇଏମ୍) ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱେସିଙ୍କ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ରଣନୀତି ଟିଏମସି ସରକାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ବିଜେପି ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଶାନ୍ତି ନିକେତନ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ବୀରଭୂମରେ ଏକ ରାଲି କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବିଶ୍ୱ ଭାରତୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବକୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଉଭୟଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲେ। ଡିସେମ୍ବର ୨୯ରେ ମମତା ବୀରପୁରର ବଲପୁର ମଇଦାନରେ ରାଲି କରି ବଙ୍ଗୀୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ସମୀକରଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ଭୋଟରମାନେ ଟିଏମସିର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିଜେପିକୁ ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ସମୀକରଣ କିଛି ନୂଆ ମୋଡ ନେଇପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନୀ ବାତାବରଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ ନିର୍ବାଚନ ସମୀକରଣ ବଦଳାଇବାର ସଙ୍କେତ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ଟିଏମସି ଏବଂ ବିଜେପି ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂଆ ମେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସିପିଆଇ(ଏମ୍) ପଲିଟ୍‌ ବ୍ୟୁରୋର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ସୁଭାଷିନୀ ଅଲି ସେହଗଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟ କମିଟିର ରିପୋର୍ଟ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାର ଏବଂ ଆସନ ବଣ୍ଟନ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ।

ଏହି ସମୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଡିସେମ୍ବର ୨୯ରେ ବୀରଭୂମ ଜିଲ୍ଲାର ବୋଲପୁର ପଡିଆରେ ରାଲି କରି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କ ଅଭିଯାନକୁ ଦୃଢ଼ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ହିଁ ବିଜେପିର କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ନିର୍ବାଚନ ରାଲି କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସେହି ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୋଲପୁର ମଇଦାନରେ ରାଲି କରି ବିଜେପିକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳଗୁଡିକୁ ରାଜନୀତିର ବାତାବରଣକୁ ଭଲ ଭାବେ ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହି ମୋର୍ଚ୍ଚା ୨୦୧୬ରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କିଛି ବିଶେଷ ସଫଳ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଏହାର କାରଣ ନିର୍ବାଚନର କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହି ମେଣ୍ଟର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହେବ, ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କହିବା କଷ୍ଟକର, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ଲୋକସଭା ଛବିରୁ କିଛି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇପାରିବ। ୨୦୧୪ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି। ଏହା ମୋଟ ୪୨ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ଟି ଜିତିଛି। ଟିଏମସି ୨୨ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ୨ଟି ସିଟ ପାଇଥିଲା। ସିପିଆଇ-ଏମ ଗୋଟିଏ ବି ସିଟ୍ ପାଇଲା ନ ଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ତୁଳନାରେ ୧୨ଟି ସିଟ୍ (୨୦୧୪ରେ ୩୪ଟି ସିଟ୍) ହାରିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଟିଏମସି ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇଛି। ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ସିପିଆଇ-ଏମ ମଧ୍ୟରେ କୋଣିସୁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇ ନ ଥିଲା, ତଥାପି ୩୯.୬ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ରେ ଏହା ୧୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ୨୯୪ ସିଟ୍ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ୧୨୮ ଟି ଆସନରେ ଥିବାବେଳେ ଟିଏମସି ୧୫୮ ଟି ଆସନରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ମିଳନ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ନାହିଁ କି ? ଉଭୟ ଦଳ ଏଥର ଦୃଢ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୨୦୧୬ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଖାଯାଉଛି। ଲୋକସଭା ଏବଂ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଟନ୍ତି। ମୋର୍ଚ୍ଚାର ନେତାଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ଉଦାରବାଦୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ହେତୁ ଭୋଟ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ମନେହୁଏ। ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଦୀପଙ୍କର ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ଯାଇ ଟିଏମସିକୁ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଭିତରକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚେହେରା ହେବେ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ଜିତିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ଲଗାଇଛି। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଜେ.ପି. ନଡ୍ଡା, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କୈଳାସ ବିଜୟବର୍ଗୀୟ ବାରମ୍ବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲମାନ ଭୋଟକୁ କିପରି ବିଭାଜିତ  କରାଯାଇ ପାରିବ ତାହା ଉପରେ ଏହି ନେତାମାନେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ବିହାରରେ ପାଞ୍ଚଟି ସିଟ୍ ଜିତିଥିବା ଏଆଇଏମ୍ଆଇଏମ୍ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱେସି ଏଠାରେ କିଛି ମୁସଲମାନ ବହୁଳ ଆସନରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ତଥାପି ମୁସଲମାନମାନେ ଟିଏମସିର ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହେଉଛନ୍ତି। ମୋଟ ଉପରେ, ଏଥର ଭୋଟରମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସରକାର ବାଛିବା ଲାଗି ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

Comments
Loading...