MEllora 950×100

ଓଡ଼ିଶା ଅର୍ଥନୀତି ଏକ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ଡଲାର ଛୁଇଁବ : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

୫୦% ଗରିବୀ କମାଇଛୁ, ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ବିଗୁଣିତ କରିଛୁ, ସମୃଦ୍ଧି ଓ ପ୍ରଗତି ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ

ଭୁବ‌େ‌ନଶ୍ବର : ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବ୍ୟାବସାୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୂର୍ବ ଓ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ ପାଇଁ ଏକ ଦ୍ବାରଦେଶ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି। ନିବେଶକ-ଅନୁକୂଳ ପଦକ୍ଷେପ ଓ ଉତ୍ତମ ପ୍ରଶାସନ ଯୋଗୁଁ ଓଡ଼ିଶା ସମୃଦ୍ଧି ଓ ପ୍ରଗତିର ପଥରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି। ଏଣୁ ଶିଳ୍ପପତି ଓ ନିବେଶକମାନେ ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୁଅନ୍ତୁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ମେକ୍‌-ଇନ୍‌-ଓଡ଼ିଶା ୩ୟ ସଂସ୍କରଣର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିବସରେ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି।
ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନରେ ଶିଳ୍ପ ନେତୃତ୍ବ, ନିବେଶକ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ନୂତନ ସୁଯୋଗର ଭୂମି ଓଡ଼ିଶାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ। ଦେଶରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନିବେଶ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଉଭା ହେଉଛି। ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାରେ ଏହା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ରାଜ୍ୟ। ସ୍ଥିର ପ୍ରଶାସନ ହେଉଛି ଶାନ୍ତି, ସମୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଅଗ୍ରଗତିର ଆଧାରଶିଳା। ଆମର ନାଗରିକ-କୈନ୍ଦ୍ରିକ ପ୍ରଶାସନ ମଡେଲ ବିଶ୍ବସ୍ତରରେ ମାନଦଣ୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛି। ମୋ ସରକାର, ୫-ଟି ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛି।
ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, କୃଷି, ମହିଳା ସଶକ୍ତୀକରଣ, ଜନଜାତି ବିକାଶ ଆଦିକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବା ହେଉଛି ସମନ୍ବିତ ବିକାଶର ଏଜେଣ୍ଡା। ୭୦ ଲକ୍ଷ ମହିଳାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଏକ ନିଆରା ସଶକ୍ତୀକରଣ ପଦ‌କ୍ଷେପ ଓ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ। ଆମେ ୫୦% ଗରିବୀ କମାଇବା ସହ ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦ୍ବିଗୁଣିତ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛୁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ।
ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଓଡ଼ିଶାର ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିଚାଳନାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି। ନିବେଶକ-ଅନୁକୂଳ ପଦକ୍ଷେପ ଓ ଉତ୍ତମ ପ୍ରଶାସନ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସମୃଦ୍ଧି ଓ ପ୍ରଗତି ପଥରେ ଆଗେଇ ନେଉଛି। ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ସମସ୍ତେ ସାମିଲ ହୁଅନ୍ତୁ। ଶିଳ୍ପୋଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର କରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆଉ ଏକ ପାହୁଣ୍ଡ ଅଧିକ ଚାଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। କାରଣ ପୁଞ୍ଜନିବେଶ ସହ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଗତି ସଂଶ୍ଲିଷ୍ଟ। ଓଡ଼ିଶାର ଶିଳ୍ପନୀତି ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଓ ସହାୟତା ଦେଉଛି ତାହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ। ଆମେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି, ବୟନ ଶିଳ୍ପ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଓ ରପ୍ତାନି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ ନୀତି ଘୋଷଣା କରୁଛୁ। ନିବେଶକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ଆମେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଖଣି ଓ ଧାତବ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଇସ୍ପାତ ଓ ଆଲୁମିନିୟମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହବ୍
ହେବାକୁ ଯାଉଛି; କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ବି ଓଡ଼ିଶାକୁ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସଡ଼କ, ରେଳପଥ, ବନ୍ଦର ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବିପୁଳ ନିବେଶ କରୁଛୁ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିଛୁ। ସେହିପରି ଗୁଣାତ୍ମକ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, କୃଷି ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏଣୁ ନିବେଶକମାନେ ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ଅନୁକୂଳ ବାତାବରଣର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ସେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ସହଯୋଗୀ ଥିବା ଜାପାନ, ଜର୍ମାନୀ ଓ ନରୱେ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶିଳ୍ପମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ କେଶରୀ ଦେବ, ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଓ ବହୁ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Comments are closed.