ରାଜଧାନୀରେ ଖୋଲିଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ‘ଫାୟାର ପାର୍କ’: ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ଲାଗି ସବୁ ଶନିବାର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଖୋଲା ରହିବ

ଭରଚ୍ୟୁଆଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା- ‘ଫାୟାର ପାର୍କ’

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି “ଫାୟାର ପାର୍କ” ର ଉଦଘାଟନ କରି ଆଜି ଭର୍ଚୁଆଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଓଡ଼ିଶା ଅଗ୍ନିଶମ ସେବାର ଏକ ଗତିଶୀଳ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପୋର୍ଟାଲ ‘ଅଗ୍ନିଶମା ସେବା’ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ସଚେତନତା ଆଣିବା ପାଇଁ ଫାୟାର ପାର୍କ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ | ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଓଡିଶା ଫାୟାର ଆଣ୍ଡ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏକାଡେମୀ ପରିସରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଫାୟାର ପାର୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶନିବାର ଦିନ ୩.୩୦ ମିନିଟରୁ ୫.୩୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ । ନିଆଁ ଲିଭା ଉପକରଣର ବ୍ୟବହାର, ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କାର୍ଯ୍ୟ, ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହଲ୍ ପରିଦର୍ଶନ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସ୍କ୍ରିନିଂ ଏବଂ ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ଉପରେ ଲିଫଲେଟ୍ ବଣ୍ଟନ ଉପରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଏକ ଅଂଶ ହେବ ।


ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ, ବିଶେଷକରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୌଳିକ ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ସଚେତନତା ତଥା ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ଏହି ଫାୟାର ପାର୍ଏକ ସହାୟକ ହେବ । ସୁରକ୍ଷା ଅନୁକୂଳ ନାଗରିକତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୋଭିଡ଼ ୧୯ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଅଗ୍ନିଶମ ସେବାର ଲଢ଼େଇକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ କୋଭିଡ଼ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ଲାଜମା ଦାନ କରିଥିବାରୁ ଆନନ୍ଦ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଗତବର୍ଷ ଅମ୍ଫାନ ଓ ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ବନ୍ୟା ସମୟରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର କାର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ରହିଥିଲା । ଉଦ୍ଦାର ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ବେଶ୍ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରି ସାଧାରଣଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ।

ଏହି ଅବସରରେ ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର, ଅଗ୍ନିଶମ ଡ଼ିଜି ସତ୍ୟଜିତ୍ ମହାନ୍ତି, ଆଇଜି ଅସିତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର, ୫ଟି ସଚିବଙ୍କ ସହ ବହୁ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

Comments
Loading...