ଜାଣନ୍ତୁ ରେଳ ଜଙ୍କସନ, ଟର୍ମିନାଲ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଏବଂ‌ ଷ୍ଟେସନ୍ ମଧ୍ୟରେ କଣ ରହିଛି ପାର୍ଥକ୍ୟ

ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ କିଛି ଷ୍ଟେସନ୍ ଟର୍ମିନାଲ୍ ନାମରେ, କିଛି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ଷ୍ଟେସନ୍ ଏବଂ କିଛି ଜଙ୍କସନ ନାମରେ ଲେଖାହୋଇଥାଏ। ଯେପରିକି ଗୋରଖପୁର ଜଙ୍କସନ ଏବଂ କାନପୁର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ । ରେଳବାଇରେ ଟ୍ରେନର ଗତିବିଧି ଉପରେ ଜଙ୍କସନ, ଟର୍ମିନାଲ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଷ୍ଟେସନ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି। ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମୂଳତ ଚାରି ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ, ଟର୍ମିନାସ୍ / ଟର୍ମିନାଲ୍, ଜଙ୍କସନ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟେସନ୍ । ତେବେ ଏହାର ପାର୍ଥକ୍ୟ କଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା …

ଟର୍ମିନାସ୍ / ଟର୍ମିନାଲ୍ ଷ୍ଟେସନ୍

ଯେଉଁ ଷ୍ଟେସନରେ ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ଶେଷ ହୁଏ । ଅର୍ଥାତ ଯେଉଁ ଷ୍ଟେସନ୍‌ ଆଗକୁ ଆଉ ରେଳ ଧାରଣା ନଥାଏ କିମ୍ବା କୌଣସି ଷ୍ଟେସନ ନଥାଏ ତାହାକୁ  ଟର୍ମିନାସ୍ ବା ଟର୍ମିନାଲ୍ କୁହାଯାଏ। ଏହି ଷ୍ଟେସନ୍‌ ପରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଯେଉଁ ଦିଗରୁ ଆସିଥିାଏ ପୁଣି ସେହି ଦିଗକୁ ଯିବାକୁ ପଡେ।  ଯେପରିକି – ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନାଲ୍, ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଲକ ଟର୍ମିନାଲ୍, ହାୱଡା ଟର୍ମିନାଲ୍, ବାନ୍ଦ୍ରା ଟର୍ମିନାଲ୍ ।

ଜଙ୍କସନ

ଯେଉଁଠାରେ ଦୁଇ କିମ୍ବା ଅଧିକ ରେଳପଥ ଅଛି ସେହି ଷ୍ଟେସନକୁ ଜଙ୍କସନ କୁହାଯାଏ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ତିନୋଟି ମାର୍ଗ ରହିଥିାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ କୌଣସି ଟ୍ରେନ୍ ଦୁଇଟି ରାସ୍ତାରେ ଆସି ପାରିବ ଏବଂ ଯାଇ ପାରିବ ମଧ୍ୟ। ଯେପରିକି ଗୋରଖପୁର ଜଙ୍କସନ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଜଙ୍କସନ।

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ଷ୍ଟେସନ

ଯେଉଁ ଷ୍ଟେସନଟି ବହୁତ ବଡ, ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ବ୍ୟସ୍ତତା ଅଛି ଏବଂ ସେହି ଷ୍ଟେସନରେ ବହୁ ଟ୍ରେନର ଆଗମନ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ହେଉଛି ତାହାକୁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ ସେହି ସହରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଷ୍ଟେସନ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯେପରିକି କାନପୁର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍, ଚେନ୍ନାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ।

ଷ୍ଟେସନ

ଯେଉଁ ଷ୍ଟେସନରେ ଟ୍ରେନ୍ ଆସେ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଅଟକିଯାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଷ୍ଟେସନକୁ ଚାଲିଯାଏ । ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଏକ ଷ୍ଟେସନ୍ କୁହାଯାଏ |

Comments
Loading...