ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୩ରୁ ୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଇଇ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶିକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୩ ତାରିଖରୁ ୨୬ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜେଇଇ(IIT JEE ମେନ୍ 2021) ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା । କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ଆଜି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ପରେ ମାର୍ଚ, ଏପ୍ରିଲ ଓ ମେ ମାସରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜ ସୁବିଧାଅ ନୁସାରେ କୌଣସି ପରୀକ୍ଷାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରିବେ ।

ଶ୍ରୀ ନିଶଙ୍କଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ଚାରିଟି ଅଧିବେଶନର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ।  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଏକ ବଡ଼ କ୍ଷେତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଲି ଅଛି | ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ଅଛି | ମାର୍କଗୁଡ଼ିକର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆପଣ ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ | ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଯଦି ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭୁଲ ଜାଣିବେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ତୁମର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ତ୍ରୁଟି କମ୍ ହେବ | ଯଦି ଜଣେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ପରୀକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତହେବେ ତେବେ ସେ ଦ୍ବିତୀୟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭାଗ ନେଇ ପାରିବେ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜେଇଇ ପ୍ରବେଶିକା ୧୩ଟି ଭାଷାରେ କରାଯିବ ।   ଇଂରାଜୀ, ହିନ୍ଦୀ, ଆସାମୀ, ବଙ୍ଗାଳୀ, ଗୁଜୁରାଟୀ, କନ୍ନଡ, ମରାଠୀ, ମାଲାୟାଲମ୍, ଓଡିଆ, ପଞ୍ଜାବୀ, ତାମିଲ, ତେଲୁଗୁ ଏବଂ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଭାଷାରେ ହେବ। ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରରେ ୯୦ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ, ଯେଉଁଥିରେ  କେବଳ ୭୫ ଟି ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। 15 ଟି ବୈକଳ୍ପିକ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ | ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକରେ ନକାରାତ୍ମକ ମାର୍କିଂ ରହିବ ନାହିଁ | ସମସ୍ତ ଚାରିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପରୀକ୍ଷାରେ  ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍କୋର ଆଧାରରେ ମେରିଟ୍ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ |

Comments
Loading...