ବାଜପେୟୀ ସରକାର ସମୟରେ ‘ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦଲାଲୀ’ ମାମଲା : ସମତା ପାର୍ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଜୟା ଜେଟଲୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ

ରାଜନୈତିକ ତଥା ସାମରିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦଲାଲମାନେ କିପରି ସହଜରେ ଠିକା ପାଇଥାଆନ୍ତି ତାହା ପ୍ରମାଣ କରିବା ଏହି ଅପରେସନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା। ଏହି ରହସ୍ୟକୁ ଲୋଲୋଚନକୁ ଆଣିବା ଦ୍ବାରା ନା କେବଳ ବାଜପେୟୀ ସରକାର ବରଂ ସେନାର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଘୋର ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ୨୦୧୨ରେ ବଙ୍ଗାରୁ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।

 

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦିଲ୍ଲୀର ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ସାମତା ପାର୍ଟିର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ତଥା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜର୍ଜ ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଜୟା ଜେଟଲୀଙ୍କୁ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କ୍ରୟ ଦୁର୍ନୀତିରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସିବିଆଇ ଜଜ୍ ବିରେନ୍ଦ୍ର ଭଟ୍ଟ, ଜୟା ଜେଟଲୀଙ୍କ ଦଳର ସହଯୋଗୀ ଗୋପାଳ ପାଚରୱାଲ ଏବଂ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ମେଜର ଜେନେରାଲ ଏସ.ପି ମୁରଗଇଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

୨୦୦୦ ମସିହାରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କାରବାର ସହ ଜଡିତ ଦୁର୍ନୀତିର ଏହି ମାମଲା ତେହେଲକା ଡଟ୍ କମ୍ ଅପରେସନ୍ ୱେଷ୍ଟ୍ ଏଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ୨୦୦୬ରେ ସିବିଆଇ ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଥିଲା। ଅଦାଲତ ଜୟା ଜେଟଲୀ, ମୁରଗଇ, ପାଚରୱାଲ ଏବଂ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସୁରେଖାଙ୍କ ସହ ଅପରାଧିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ଅପରେସନରେ ଜୟା ଜେଟଲୀ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ଭିଡିଓରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା, ଯିଏକି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳର ସଭାପତି ଥିଲେ।

ତେହେଲକା ତରଫରୁ ସାମ୍ବାଦିକ ମାଥ୍ୟୁ ସାମୁଏଲଙ୍କ ଏହି ଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ଅପରେସନ୍ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ତତ୍କାଳୀନ ବିଜେପି ସଭାପତି ବଙ୍ଗାରୁ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଇଥିବା ଭିଡିଓରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦୁର୍ନୀତିରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ଜର୍ଜ ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିଜଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ଉଭୟଙ୍କର ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି।

ରାଜନୈତିକ ତଥା ସାମରିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦଲାଲମାନେ କିପରି ସହଜରେ ଠିକା ପାଇଥାଆନ୍ତି ତାହା ପ୍ରମାଣ କରିବା ଏହି ଅପରେସନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା। ଏହି ରହସ୍ୟକୁ ଲୋଲୋଚନକୁ ଆଣିବା ଦ୍ବାରା ନା କେବଳ ବାଜପେୟୀ ସରକାର ବରଂ ସେନାର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଘୋର ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ୨୦୧୨ରେ ବଙ୍ଗାରୁ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।

ଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଅପରେସନ୍ ସାର୍ବଜନୀନ ହେବା ମାତ୍ରେ ଜୟା ଜେଟଲି ଦେଶରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ପରେ ସେ ଭାରତ ଫେରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମିଥ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଫସାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହା ପରେ ଜର୍ଜ ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଯଶୱନ୍ତ ସିଂଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଥିଲା।

Comments
Loading...