ଜାଣନ୍ତି କି କେବେ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଶେଷ ତାରିଖ: ପାଖେଇ ଆସିଲାଣି ଦିନ, ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ  ବ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ସମୟ ଅତି ନିକଟତର ହୋଇଛି | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ନ (ITR) ଦାଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଅନଲାଇନରେ ITR ଫାଇଲ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆୟକର ବିଭାଗ ୨୦୨୦-୨୧ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ପାଇଁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଆୟକର  ଦାଖଲ କରିବାର ସମୟସୀମା ସାଧାରଣତ୩୧ ଜୁଲାଇ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ଏକ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣରୁ ଅଧିକ ଆୟ ଉପରେ ଆୟକର ଦାଖଲ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ | ଆୟକର ବିଭାଗର ଇ-ଫାଇଲ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ | ଆୟକର ବିଭାଗର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନକାରୀଙ୍କଦ୍ବାରା ଯାଞ୍ଚ ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରେ |

ଅନଲାଇନ୍ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପୂରଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଇ-ଫାଇଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ସାଇନ୍ ଅପ୍ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଅନ୍ ଲାଇନରେ କିପରି ଆଇଟିଆର ବା ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବେ ।

ପ୍ରଥମେ ଆୟକର  ଇ-ଫାଇଲ୍ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ୟୁଜର୍ ID (PAN ନମ୍ବର), ପାସୱାର୍ଡ ଏବଂ କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ସହିତ ଲଗଇନ୍ କରନ୍ତୁ |

ଏହାପରେ ‘ଇ-ଫାଇଲ୍’ ମେନୁରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ‘ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ’ର ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ପାନ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପୃଷ୍ଠାରେ ଦେଖାଯିବ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ବର୍ଷ, ITR ଫର୍ମ ନମ୍ବର, ଫାଇଲ୍ ପ୍ରକାରରେ ‘ମୂଳ / ସଂଶୋଧିତ ରିଟର୍ନ’ ଚୟନ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଦାଖଲ ମୋଡରେ ‘ଅନଲାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଦାଖଲ’ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ତା’ପରେ ‘ଜାରି’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଭଲଭାବେ ପଢ଼ନ୍ତୁ ଓ ଏହାକୁ ପଢ଼ିବା ପରେ ଯତ୍ନର ସହ ପୂରଣ କରନ୍ତୁ ।

ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ପରେ, ‘ଟ୍ୟାକ୍ସ ପେଡ୍ ଏବଂ ଭେରିଫିକେସନ୍ ଟ୍ୟାବ୍’ରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଯାଞ୍ଚ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ।

ତା’ପରେ ‘ପୂର୍ବାବଲୋକନ ଏବଂ ଦାଖଲ’ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ  ।

ଯଦି ଆପଣ ‘ଇ-ଯାଞ୍ଚ’ ପାଇଁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଇଭିସି କିମ୍ବା ଓଟିପି ମାଧ୍ୟମରେ ଇ-ଯାଞ୍ଚ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ।

ଥରେ ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଗଲେ, ଆପଣ ITR ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ।

ଆୟକର ବିଭାଗର ଇ-ଫାଇଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବାର ୧୨୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଇ-ଯାଞ୍ଚ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ।

Comments
Loading...