ଭାରତ ଆସୁଥିବା ତୈଳ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍‌ରେ ଲାଗିଥିବା ନିଆଁ, ସଫଳତାର ସହ ଆୟତ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସହାୟତାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ‘MT New Diamond’ ରେ ଲାଗିଥିବା ନିଆଁକୁ ସଫଳତାର ସହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇଏନଏସ ସାହିଦ୍ରି କମାଣ୍ଡର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉପକୂଳଠାରୁ ୭୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଟୁଇଙ୍ଗ୍ ଜାହାଜ ଓସିନ୍ ବ୍ଲିସ୍ ସହିତ ଅତିରିକ୍ତ ଜିନିଷ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେ ଏହାକୁ ବାହାର କରିଦେବୁ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ​​ଯେ, ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି ଏବଂ ସୁପରଷ୍ଟ୍ରକଚରରୁ ଧୂଆଁ ବାହାରି ନିଆଁ ଲାଗୁଛି। ଶୁଖିଲା ରାସାୟନିକ ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଉଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗୁରୁବାର ଦିନ କୁଏତରୁ ୨୭୦,୦୦୦ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଏକ ଜାହାଜରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ଏହି ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ୨୩ ଜଣ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ଜଣ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଏବଂ ୫ ଜଣ ଗ୍ରୀକ୍ ର ଥିଲେ। ୨୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୨ ଜଣଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଇଞ୍ଜିନ ରୁମରେ ବଏଲର ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଜଣେ ନୌସେନାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପାଣି ଏବଂ ଫୋମ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ରିଲିଫ୍ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ଡର୍ନିଅର୍ ବିମାନ ଆକାଶକୁ ଘେରି ରହିଥିଲା। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଭାରତରୁ ଜାହାଜ ଏବଂ ବିମାନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ତୈଳ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମକୁ ଜୋରଦାର କରିଥିଲା ​​କାରଣ ଜାହାଜ ଲିକ୍ କିମ୍ବା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉପକୂଳରେ ପରିବେଶର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

Comments
Loading...