ବାୟୁସେନା ଦିବସ ୨୦୨୦: ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ୮ଅକ୍ଟୋବରରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଳନ କରୁଛି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ। ଏହି ଅବସରରେ ଗାଜିଆବାଦର ହିଣ୍ଡନ୍ ଏୟାରବେସରେ ବାୟୁସେନା ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ, ସ୍ଥଳସେନା ମୁଖ୍ୟ, ଜଳସେନା ମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ସିଡିଏସ ବିପିନ ରାୱତ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ରାଫେଲ୍ ତାର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି।

ବାୟୁସେନା ଦିବସ ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ସମେତ ଦେଶର ଅନେକ ବିଶେଷ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵ ବାୟୁସେନାର ଯବାନ, ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।
ବାୟୁସେନା ଦିବସ ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାୟୁସେନା ଦିବସ ଅବସରରେ ଆମେ ଆମର ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପରିବାରକୁ ଗର୍ବର ସହିତ ସମ୍ମାନିତ କରୁଛୁ। ଆମର ଆକାଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାରେ ତଥା ମାନବିକ ସହାୟତା ତଥା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନାଗରିକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ଦେଶ ବାୟୁସେନା ନିକଟରେ ସଦା ସର୍ବଦା ରୁଣୀ।
ଦେଶର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ କହିଛନ୍ତି, ତୁମର ଖ୍ୟାତି ଦ୍ୱାରା ଆକାଶ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେଉ। ବାୟୁସେନା ଦିବସରେ ମୁଁ ବାୟୁସେନା, ଅଧିକାରୀ, ସୈନିକ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ବାୟୁସେନାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି।
ବାୟୁସେନାକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ବାୟୁସେନା ଦିବସରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ସମସ୍ତ ସାହସୀ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଅନେକ ଅନେକ ଅଭିନନ୍ଦନ। ଆପଣ କେବଳ ଦେଶର ଆକାଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ମାନବିକତାର ସେବାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଭାରତ ମାତାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ତୁମର ସାହସ, ବୀରତ୍ୱ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଉଛି।
ବାୟୁସେନା ଦିବସକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି, ‘ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦିବସରେ ଅଭିନନ୍ଦନ। ଆମର ଆକାଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ବାଧାବିଘ୍ନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମର ସାହସୀ ବାୟୁସେନା ସୈନିକମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ସାହସ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ସହିତ ଦେଶକୁ ସେବା କରିଛନ୍ତି।
ନୀଳ ଜର୍ସି ପିନ୍ଧିଥିବା ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ଗର୍ବିତ।
ବାୟୁସେନା ଦିବସରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, ବାୟୁସେନା ଦିବସ -୨୦୨୦ ଅବସରରେ ଯବାନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ମୋର ଶୁଭେଚ୍ଛା। ନୀଳ ଜର୍ସି ପିନ୍ଧିଥିବା ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଦେଶ ଗର୍ବିତ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଅଗ୍ରଗତିକୁ ନମସ୍କାର କରୁଛି। କାରଣ ଏହା ସର୍ବଦା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ଦେବାକୁ ଏବଂ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି। ଆଧୁନିକୀକରଣ ଏବଂ ସ୍ୱଦେଶୀକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆମେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।

Comments
Loading...