ଚୀନ ସହ ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ କଲା ୭ ସପ୍ତାହରେ ୧୨ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଜାରି ରହିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଭାରତ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି ଟ୍ୟାଙ୍କ ବିଧ୍ଵଂସୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ‘ନାଗ’ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ସହ ଭାରତ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଚୀନ ଓ ପାକିସ୍ଥାନକୁ ନିଜ ଭାଷାରେ ଜବାବ ଦେଇଛି । ଗତ ୭ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୧୨ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି । ଏହା ପଛରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ବିକାଶ ସଙ୍ଗଠନ (ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ)ର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ : ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହାଇପରସୋନିକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଯାନ (HSTDV) ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା | କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ | ଓଡିଶା ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ହ୍ୱିଲର୍ ଦ୍ୱୀପରେ ଥିବା ଡ  ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଲଞ୍ଚ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨:  ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ବିସ୍ତାରଯୋଗ୍ୟ ଏରିଆଲ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ (HEAT) ଯାନ:ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ପରୀକ୍ଷଣ | ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଏଗୁଡିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ |

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅହମ୍ମଦନଗରରେ ଲେଜର ଗାଇଡ୍ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର (ଏଟିଜିଏମ୍) ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି | ଅହମ୍ମଦନଗରର କେ.କେ ରେଞ୍ଜରେ ଥିବା MBT ଅର୍ଜୁନ ଟ୍ୟାଙ୍କରୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଲେଜର ଗାଇଡ୍ ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣରେ ତିନି କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ବିସ୍ଫୋରଣ କରିଥିଲା। ଏହି ମିସାଇଲ୍ ଲେଜର ନାମକରଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଭେଦ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪:  ଓଡ଼ିଶାର ବାଲେଶ୍ଵରରୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ପୃଥ୍ବୀ-୨ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ।  ଏହା ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ଆଣବିକ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଭୂପୃଷ୍ଠ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର । ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ  ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଭେଦ କରିବା କ୍ଷମତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଠିକ୍ ଓ ନିଖୁଣ ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦:  ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଓଡ଼ିଶାରେ କରାଯାଇଛି | ଭାରତୀୟ ସେନା ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ତିନୋଟି ରେଜିମେଣ୍ଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି । ଏହାର ମାରକ କ୍ଷମତା ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ।

ଅକ୍ଟୋବର ୧ :: ଅହମ୍ମଦନଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ କେ.କେ ରେଞ୍ଜରେ ଏବିଟି ଅର୍ଜୁନ ଟ୍ୟାଙ୍କରୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ଜାରି ରଖି ଏହି ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏକାଧିକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବା ପାଇଁ ATGM ର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି । ଅର୍ଜୁନ ହେଉଛି DRDO ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ତୃତୀୟ ପିଢ଼ିର  ଯୁଦ୍ଧ ଟ୍ୟାଙ୍କ |


ଅକ୍ଟୋବର ୩ : ଦେଶରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଶୌର୍ଯ୍ୟ ’ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ।  ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରିବହନ କରିବାରେ ଏବଂ ଶବ୍ଦଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଗତି କରିପାରେ । ୭୦୦ରୁ ୧୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରଭେଦ କରିବାକୁ ଏହା ସକ୍ଷମ ଓ ୨୦୦ରୁ ୧୦୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ଫୋରକ ଏହା ବହନ କରିପାରେ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଭାରତର କେ -୧୫ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ ।

ଅକ୍ଟୋବର୫:  ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ବିଧ୍ଵଂସୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ ।

ଅକ୍ଟୋବର ୯:  ନୂତନ ପିଢ଼ିର ଆଣ୍ଟି-ରେଡିଏସନ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ । ଏହାର ନାମ ରୁଦ୍ରମ । ଏହାକୁ ସୁଖୋଇ ଯୁଦ୍ଧବିମାନରେ ଖଞ୍ଜାଯାଇ ପାରିବ । ଶବ୍ଦର ଗତିଠାରୁ ଦୁଇଗୁଣ ଗତିରେ ଏହା ଗତିକରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ବଦେଶ ନିର୍ମିତ ଆଣ୍ଟି ରେଡ଼ିଏସନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ।

ଅକ୍ଟୋବର ୧୮: ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର  ପରୀକ୍ଷଣ । ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ୍‘ ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଟାର୍ଗେଟରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଧ୍ଵଂସ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ । ଏହା ରୁଷ ସହଯୋଗରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।  ଯାହା ବୁଡ଼ାଜାହାଜ, ଜାହାଜ, ବିମାନ କିମ୍ବା ସ୍ଥଳଭାଗରୁ ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇପାରିବ |

ଅକ୍ଟୋବର ୨୨: ଭାରତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନାଗ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ ।  ୨୦୦୮ ରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୩୦୦ ନାଗ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ୨୫ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରିବହନକାରୀ ଯାନ  କ୍ରୟକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରିବହନ ଯାନ ନାମିକାରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦିନରାତି ଶତ୍ରୁ ଟ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଲଢ଼ିବାକୁ ସକ୍ଷମ । ନାଗା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରିବହନକାରୀ ନାମିକା ହେଉଛି ଏକ ପଦାତିକ ଯୁଦ୍ଧ ଯାନ BMP2 ଆଧାରିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା | ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ପାଦନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ |

ଅକ୍ଟୋବର ୨୩: ଭାରତୀୟ ନୌସେନା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କର୍ଭେଟ୍ ଜାହାଜ ଆଇଏନଏସ ପ୍ରବାଳରୁ ଛାଡ଼ିଛି ଏକ ଉନ୍ନତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର । ଏହି ଜାହାଜ ବିଧ୍ଵଂସୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ସଠିକତା ସହିତ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଛୁଇଁବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛି ।

 

Comments
Loading...